| Model | xpeng GX Ultra 2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr486,652 (Kina) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 23 april 2026 |
| Leveransstart | maj 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 720 km (448 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 430 kW (584,6 hp / 576,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | nm ( ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,0 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | sv DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Typ av bakbroms | sv DriveTrain.Brakes.Front.BrakeType. |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Unknown |
| Typ av bakre skiva | Unknown |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | — |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | — |
| Lift-up-regen stopplägen | |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | — |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | — |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | |
| Fjädringstyp bak | |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | mm (") |
| Length | 5265 mm (207,3") |
| Height | 1800 mm (70,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1999 mm (78,7") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,255 / Unknown |
| Hjulbas | 3115 mm (122,6") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 2890 kg (6371,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 673 liter (23,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | (1748 liter / 61,7 kubikfot Med tredje sätesraden nedfälld) |
| HMI-typ | |
| Head-up display | Unknown |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Unknown |
| Apple CarPlay-stöd | Unknown |
| Android Auto-stöd | Unknown |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Unknown |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Unknown |
| Autobroms | Unknown |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Unknown |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Unknown |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Unknown |
| Trötthetsvarning | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Unknown |
| Övervakning av döda vinkeln | Unknown |
| Utstigningsvarning | Unknown |
| Framkollisionsvarning | Unknown |
| Filbytesvarning | Unknown |
| Filhållning | Unknown |
| Nattseende | Unknown |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Unknown |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | kWh |
| Nettobatterikapacitet | 110 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 470 kW |
| Laddningstid 0-100% | 48 m 37 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 135,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 46 m 37 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 127,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 13 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 337,3 kW |
| Laddningstid 10-90% | 18 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 281,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Unknown |
| Interiörkategori | — |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
|
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Okänd |
| Säteshöjdsjustering | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Justering av sitsdynans vinkel | Okänd |
| Höjdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Längdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Justerbart lårstöd | Okänd |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Okänd |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Fällbara säten | Okänd |
| Lackfärger | 1 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
R / R |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | |
| Förkonditionering | Unknown |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags | Ej tillgängligt |
| Säkerhetsbälten | Ej tillgängligt |
| Nyckellöst tillträde | Unknown |
| Nyckellös start | Unknown |
| Använd mobil som nyckel | Unknown |
| Larmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsövervakning | Unknown |
| App-namn | |
| Ändra laddningsmål | Unknown |
| Visa bilens plats | Unknown |
| Lås/lås upp bil | Unknown |
| Öppna/stäng fönster | Unknown |
| Förkonditionering (start/stopp) | Unknown |
| Fjärrparkering | Unknown |
| Schemalägg laddning | Unknown |
| Se körhistorik | Unknown |
| Aktivera signalhorn/ljus | Unknown |