| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | lördag 9 januari 2021 |
| Leveransstart | mars 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 580-505 km (360-314 miles) / 445-385 km (277-239 miles) |
| WLTP-förbrukning | 12,16-13,96 kWh/100km (5,1-4,5 mi/kWh )20,22-23,38 kWh/100km (3,1-2,7 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,0-22,7 kWh/100km (3,3-2,7 mi/kWh )19,3-22,3 kWh/100km (3,2-2,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh )21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 392 km (244 miles) / 429 km (267 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19,0 kWh/100km(3,3 mi/kWh )27,3 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 371 km (231 miles) / 330 km (205 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh )25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 320 km (199 miles) / 360 km (224 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 360 kW (489,5 hp / 482,8 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,8 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 320 mm (12,60") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Normal / Comfort / Sport |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Nio air suspension) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Valfri funktion |
| Adaptiv dämpning bak | Valfri funktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 88 - 168 mm (3,46" - 6,61") |
| Length | 5101 mm (200,8") |
| Height | 1509 mm (59,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1987 mm (78,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2202 mm (86,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,208 / Unknown |
| Hjulbas | 3060 mm (120,5") |
| Svängradie | 12,4 meter (488,2") |
| Tjänstevikt | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagevolym | 363 liter (12,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Valfri funktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Baidu/HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh / 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodmaterial | NMC / NMC |
| Nominell spänning | 386 V / 358 V |
| Batterivikt | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Paketkonfiguration | 118s1p / 96s1p |
| Batterityp | Prismatisk / Prismatisk |
| batterikemi | NMC / NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 140 kW 180 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 8 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 4 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 22 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Brun
Grå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow Rear |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Nio |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |