| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | lørdag den 9. januar 2021 |
| Leveringsstart | marts 2022 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 580-505 km (360-314 miles) / 445-385 km (277-239 miles) |
| WLTP-forbrug | 12,16-13,96 kWh/100km (5,1-4,5 mi/kWh )20,22-23,38 kWh/100km (3,1-2,7 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,0-22,7 kWh/100km (3,3-2,7 mi/kWh )19,3-22,3 kWh/100km (3,2-2,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh )21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 392 km (244 miles) / 429 km (267 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 19,0 kWh/100km(3,3 mi/kWh )27,3 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 371 km (231 miles) / 330 km (205 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh )25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 320 km (199 miles) / 360 km (224 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 360 kW (489,5 hp / 482,8 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,8 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Bageste skivediameter | 320 mm (12,60") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Normal / Comfort / Sport |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Nio air suspension) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Valgfri funktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Valgfri funktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 88 - 168 mm (3,46" - 6,61") |
| Længde | 5101 mm (200,8") |
| Højde | 1509 mm (59,4") |
| Bredde uden spejle | 1987 mm (78,2") |
| Bredde inkl. spejle | 2202 mm (86,7") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,208 / Unknown |
| Akselafstand | 3060 mm (120,5") |
| Vendediameter | 12,4 meter (488,2") |
| Egenvægt | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 363 liter (12,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Valgfri funktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Baidu/HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh / 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodematerialer | NMC / NMC |
| Nominel spænding | 386 V / 358 V |
| Batterivægt | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Pakkeopsætning | 118s1p / 96s1p |
| Batteritype | Prismatic / Prismatic |
| Batterikemi | NMC / NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 140 kW 180 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 8 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 4 m 43 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Ladetid 10–80% | 29 m 22 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 40 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Brun
Grå
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow Rear |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Nio |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |