| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | lauantai 9. tammikuuta 2021 |
| Toimitusten aloitus | maaliskuu 2022 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 580-505 km (360-314 maili) / 445-385 km (277-239 maili) |
| WLTP-kulutus | 12,16-13,96 kWh/100km (5,1-4,5 mi/kWh )20,22-23,38 kWh/100km (3,1-2,7 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 19,0-22,7 kWh/100km (3,3-2,7 mi/kWh )19,3-22,3 kWh/100km (3,2-2,8 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh )21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 392 km (244 maili) / 429 km (267 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 19,0 kWh/100km(3,3 mi/kWh )27,3 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 371 km (231 maili) / 330 km (205 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh )25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 320 km (199 maili) / 360 km (224 maili) |
| Huippunopeus | 200 km/h (124 mp/h) |
| Huipputeho | 360 kW (489,5 hv / 482,8 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3,8 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 350 mm (13,78") |
| Takalevyn halkaisija | 320 mm (12,60") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Creep-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Normal / Comfort / Sport |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Nio air suspension) |
| Etujousitus | Monilinkki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 88 - 168 mm (3,46" - 6,61") |
| Pituus | 5101 mm (200,8") |
| Korkeus | 1509 mm (59,4") |
| Leveys ilman peilejä | 1987 mm (78,2") |
| Leveys peileineen | 2202 mm (86,7") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,208 / Unknown |
| Akseliväli | 3060 mm (120,5") |
| Kääntösäde | 12,4 metri (488,2") |
| Omamassa | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Katon kuormaraja | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 363 litra (12,8 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | |
| HMI-tyyppi | Näyttöpainotteinen, rajoitetuilla painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | Baidu/HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Valinnainen ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Valinnainen ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit |
|
| fi Sensors.Processors |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 75 kWh / 100 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC / NMC |
| Nimellisjännite | 386 V / 358 V |
| Akun paino | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | 118s1p / 96s1p |
| Akkutyyppi | Prismatic / Prismatic |
| Akun kemia | NMC / NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 140 kW 180 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 8 m 47 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 4 m 43 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 29 m 22 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Latausaika 10–90 % | 40 m 47 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Standard
Sisätilan värit:
Musta
Ruskea
Harmaa
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuinlämmitys | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Ei saatavilla |
| Maalivärit | 7 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow Rear |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Nio |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |