| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 6 juni 2024 |
| Leveransstart | augusti 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | 321-340 miles (516-547 km) |
| EPA-förbrukning | 2,327,4-2,4 mi/kWh (27,4-25,9 kWh/100km ) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 566 km (352 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 27,0 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 524 km (326 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 30 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 472 km (293 miles) |
| Toppfart | 201 km/h (125 mph) |
| Toppeffekt | 764 kW (1038,8 hp / 1024,5 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1623 nm (1197,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 2,6 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | 343 mm (13,50") |
| Diameter bakre bromsskiva | 328 mm (12,91") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 205 - 365 mm (8,07" - 14,37") |
| Length | 5100 mm (200,8") |
| Height | 1966 mm (77,4") |
| Bredd exklusive speglar | 2077 mm (81,8") |
| Bredd inklusive speglar | 2212 mm (87,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / Unknown |
| Hjulbas | 3076 mm (121,1") |
| Svängradie | 13,2 meter (519,7") |
| Tjänstevikt | 3216 kg (7090,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3870 kg (8531,9 lbs) |
| Max taklast | 113 kg (249,1 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 654 kg (1441,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 3492 kg (7698,5 lbs) |
| Bagagevolym | 498 liter (17,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 2965 liter (104,7 kubikfot) (1132 liter / 40,0 kubikfot Med tredje sätesraden nedfälld) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 149 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 141,5 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 392 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 108s72p |
| Batterityp | |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 220 kW |
| Laddningstid 0-100% | 2 h 9 m 55 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 65,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 2 h 5 m 20 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 61,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 46 m 52 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 126,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 4 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 105,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Black Mountain + Dark Ash Wood
Interiörfärger:
Beige
Ocean Coast + Dark Ash Wood
Interiörfärger:
Beige
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 7 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 5 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/55R22 / 275/55R22 275/65R20 / 275/65R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Rivian |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |