| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 6. juni 2024 |
| Leveringsstart | august 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | 321-340 miles (516-547 km) |
| EPA-forbrug | 2,327,4-2,4 mi/kWh (27,4-25,9 kWh/100km ) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 566 km (352 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 27,0 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 524 km (326 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 30 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 472 km (293 miles) |
| Topfart | 201 kph (125 mph) |
| Spidseffekt | 764 kW (1038,8 hp / 1024,5 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1623 nm (1197,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 2,6 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | To motorer på for- og bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | 343 mm (13,50") |
| Bageste skivediameter | 328 mm (12,91") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 205 - 365 mm (8,07" - 14,37") |
| Længde | 5100 mm (200,8") |
| Højde | 1966 mm (77,4") |
| Bredde uden spejle | 2077 mm (81,8") |
| Bredde inkl. spejle | 2212 mm (87,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / Unknown |
| Akselafstand | 3076 mm (121,1") |
| Vendediameter | 13,2 meter (519,7") |
| Egenvægt | 3216 kg (7090,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3870 kg (8531,9 lbs) |
| Maksimal taglast | 113 kg (249,1 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 654 kg (1441,8 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 3492 kg (7698,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 498 liter (17,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 2965 liter (104,7 cu-ft) (1132 liter / 40,0 cu-ft med tredje sæderække nedklappet) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 149 kWh |
| Netto batterikapacitet | 141,5 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 392 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | 108s72p |
| Batteritype | |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 220 kW |
| Ladetid 0–100% | 2 h 9 m 55 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 65,3 kW |
| Ladetid 10–100% | 2 h 5 m 20 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 61,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 46 m 52 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 126,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 1 h 4 m 30 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 105,3 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Black Mountain + Dark Ash Wood
Interiørfarver:
Beige
Ocean Coast + Dark Ash Wood
Interiørfarver:
Beige
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 7 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 5 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
275/55R22 / 275/55R22 275/65R20 / 275/65R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Rivian |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |