| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | onsdag 20 maj 2026 |
| Leveransstart | december 2026 |
| Modellstatus | Tillkännagiven |
| WLTP-räckvidd | 700-597 km (435-371 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,14-17,76 kWh/100km (4,1-3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 300 km/h (186 mph) |
| Toppeffekt | 375 kW (509,9 hp / 502,9 bhp) (600 kW (815,8 hp / 804,6 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 1800 nm (1328,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 2,8 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och två motorer på bakaxeln |
| Motorteknik | AFPM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (AMG ACTIVE RIDE CONTROL) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | mm (") |
| Length | 5094 mm (200,6") |
| Height | 1411 mm (55,6") |
| Bredd exklusive speglar | 1959 mm (77,1") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,22 / 2,44 m² (26,3 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3040 mm (119,7") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 507 liter (17,9 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Standardfunktion |
| Strålkastarspolare | Standardfunktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Unknown |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Unknown |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Unknown |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Unknown |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Unknown |
| Nattseende | Unknown |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 114 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 106 kWh |
| Katodmaterial | NCMA |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Cylindrisk |
| batterikemi | NCMA |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 600 kW |
| Laddningstid 0-100% | 35 m 14 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 180,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 33 m 38 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 170,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 12 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 348,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 18 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 279,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | — |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
|
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Okänd |
| Säteshöjdsjustering | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Justering av sitsdynans vinkel | Okänd |
| Höjdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Längdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Justerbart lårstöd | Okänd |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Okänd |
| Sätesventilation | Okänd |
| Massagefunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Fällbara säten | Okänd |
| Lackfärger | 1 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
R / R |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | |
| Förkonditionering | Unknown |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valfri funktion |
| Parkeringsövervakning | Valfri funktion |
| App-namn | Mercedes me |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |