| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | keskiviikko 20. toukokuuta 2026 |
| Toimitusten aloitus | joulukuu 2026 |
| Mallin tila | Julkistettu |
| WLTP-toimintamatka | 700-597 km (435-371 maili) |
| WLTP-kulutus | 15,14-17,76 kWh/100km (4,1-3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 300 km/h (186 mp/h) |
| Huipputeho | 375 kW (509,9 hv / 502,9 bhp) (600 kW (815,8 hv / 804,6 bhp) boostilla) |
| Sähköinen vääntömomentti | 1800 nm (1328,4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 2,8 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja kaksi moottoria takakselilla |
| Moottoritekniikka | AFPM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Keraaminen |
| Takalevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | D / D1 / D2 / D3 |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (AMG ACTIVE RIDE CONTROL) |
| Etujousitus | Monilinkki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | mm (") |
| Pituus | 5094 mm (200,6") |
| Korkeus | 1411 mm (55,6") |
| Leveys ilman peilejä | 1959 mm (77,1") |
| Leveys peileineen | mm (") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,22 / 2,44 m² (26,3 neliöjalka) |
| Akseliväli | 3040 mm (119,7") |
| Kääntösäde | Unknown |
| Omamassa | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | kg ( lbs) |
| Katon kuormaraja | |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 507 litra (17,9 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Yes |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Ajovalojen pesurit | Vakio-ominaisuus |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Unknown |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Unknown |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Unknown |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Unknown |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Unknown |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Unknown |
| Yönäkö | Unknown |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | — |
| fi Sensors.Processors | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 114 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 106 kWh |
| Katodimateriaalit | NCMA |
| Nimellisjännite | 800 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | — |
| Akkutyyppi | Cylindrical |
| Akun kemia | NCMA |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 600 kW |
| Latausaika 0–100 % | 35 m 14 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 180,5 kW |
| Latausaika 10–100 % | 33 m 38 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 170,1 kW |
| Latausaika 10–80 % | 12 m 47 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 348,2 kW |
| Latausaika 10–90 % | 18 m 13 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 279,2 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | — |
| Sisätilan laatu | fi Interior.Quality.NotSet |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
|
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | N/A |
| Istuimen syvyyden säätö | Tuntematon |
| Istuinkorkeuden säätö | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuintyynyn kulman säätö | Tuntematon |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Tuntematon |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Tuntematon |
| Säädettävä reisituki | Tuntematon |
| Muisti | Tuntematon |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Tuntematon |
| Istuinlämmitys | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Tuntematon |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Taitettavat istuimet | Tuntematon |
| Maalivärit | 1 |
| Vannevalinnat | 1 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
R / R |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | |
| esilämmitys | Unknown |
| Lemmikkitila | Unknown |
| Leirintätila | Unknown |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Valinnainen ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Valinnainen ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Mercedes me |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |