| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Superbil |
| Världspremiär | lördag 1 april 2023 |
| Leveransstart | januari 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 465 km (289 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 308 km (191 miles) |
| Toppfart | 309 km/h (192 mph) |
| Toppeffekt | 960 kW (1305,2 hp / 1287,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1680 nm (1239,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 2,36 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Diameter bakre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Keramisk |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 120 mm (4,72") |
| Length | 4966 mm (195,5") |
| Height | 1295 mm (51,0") |
| Bredd exklusive speglar | 2029 mm (79,9") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,4 / Unknown |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 2475 kg (5456,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2625 kg (5787,1 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 150 kg (330,7 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 200 liter (7,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10" |
| Infotainmentskärm | Yes 11" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Standardfunktion |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 83 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 80 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 630 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 500 kW |
| Laddningstid 0-100% | 19 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 242,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 18 m 28 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 233,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 7 m 16 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 462,4 kW |
| Laddningstid 10-90% | 9 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 403,9 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 2 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Unknown |
| Värmesäten | Unknown |
| Sätesventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk ländryggsjustering | Unknown |
| Fällbara säten | Unknown |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/35R21 / 325/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual-zone climate control:FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | YANGWANG |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |