| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SuperCar |
| Verdenspremiere | lørdag den 1. april 2023 |
| Leveringsstart | januar 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 465 km (289 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 308 km (191 miles) |
| Topfart | 309 kph (192 mph) |
| Spidseffekt | 960 kW (1305,2 hp / 1287,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1680 nm (1239,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 2,36 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | To motorer på for- og bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) |
| Forreste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Bageste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Type forreste skive | Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Keramisk |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 120 mm (4,72") |
| Længde | 4966 mm (195,5") |
| Højde | 1295 mm (51,0") |
| Bredde uden spejle | 2029 mm (79,9") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,4 / Unknown |
| Akselafstand | 2900 mm (114,2") |
| Vendediameter | Unknown |
| Egenvægt | 2475 kg (5456,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2625 kg (5787,1 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 150 kg (330,7 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 200 liter (7,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10" |
| Infotainment-skærm | Yes 11" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Amap |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Standardfunktion |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 83 kWh |
| Netto batterikapacitet | 80 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 630 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 500 kW |
| Ladetid 0–100% | 19 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 242,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 18 m 28 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 233,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 7 m 16 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 462,4 kW |
| Ladetid 10–90% | 9 m 30 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 403,9 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Luksus |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 2 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 12 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Unknown |
| Sædevarme | Unknown |
| Sædeventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk lændestøttejustering | Unknown |
| Nedfældelige sæder | Unknown |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
275/35R21 / 325/30R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Dual-zone climate control:FrontLeft FrontRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | YANGWANG |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |