| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | onsdag 1 januari 2020 |
| Leveransstart | mars 2021 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 514-496 km (320-308 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,98-15,52 kWh/100km (4,1-4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,9-17,4 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 550 km (342 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 405 km (252 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 395 km (246 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 195 kW (265,1 hp / 261,5 bhp) (220 kW (299,1 hp / 295,0 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 425 nm (313,6 ft-lb) (460 nm (339,5 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,9 s (6,5 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 358 mm (14,09") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Sport / Adaptive) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring / MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Unknown |
| Adaptiv dämpning bak | Unknown |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 167 mm (6,57") / 178 mm (7,01") |
| Length | 4653 mm (183,2") |
| Height | 1607 mm (63,3") |
| Bredd exklusive speglar | 1879 mm (74,0") |
| Bredd inklusive speglar | 2148 mm (84,6") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,248 / Unknown |
| Hjulbas | 2768 mm (109,0") |
| Svängradie | 10,8 meter (425,2") |
| Tjänstevikt | 2180 kg (4806,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2740 kg (6040,7 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 560 kg (1234,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagevolym | 570 liter (20,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1610 liter (56,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Inte tillgänglig |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 5,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 13" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 77 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96s3p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 135 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 37 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 47,4 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 30 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 45,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 36 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 88,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 46 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 80,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
RS Lounge
Interiörfärger:
Svart
RS Suite
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R20 / 255/45R20 235/45R21 / 255/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (2-zone Climatronic, 3 zone climstronic) |
| Klimatzoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow/3 zone climstronic:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MySkoda |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |