| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 1. januar 2020 |
| Leveringsstart | marts 2021 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 514-496 km (320-308 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,98-15,52 kWh/100km (4,1-4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,9-17,4 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 550 km (342 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 405 km (252 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 19,5 kWh/100km(3,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 395 km (246 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 195 kW (265,1 hp / 261,5 bhp) (220 kW (299,1 hp / 295,0 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 425 nm (313,6 ft-lb) (460 nm (339,5 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6,9 s (6,5 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 358 mm (14,09") |
| Bageste skivediameter | Tromlebremse |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Sport / Adaptive) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng / MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder / Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Unknown |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Unknown |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 167 mm (6,57") / 178 mm (7,01") |
| Længde | 4653 mm (183,2") |
| Højde | 1607 mm (63,3") |
| Bredde uden spejle | 1879 mm (74,0") |
| Bredde inkl. spejle | 2148 mm (84,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,248 / Unknown |
| Akselafstand | 2768 mm (109,0") |
| Vendediameter | 10,8 meter (425,2") |
| Egenvægt | 2180 kg (4806,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2740 kg (6040,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 560 kg (1234,6 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 570 liter (20,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1610 liter (56,9 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Ikke tilgængelig |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 5,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 13" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Netto batterikapacitet | 77 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 350 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 96s3p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 135 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 37 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 47,4 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 30 m 45 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 45,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 36 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 88,2 kW |
| Ladetid 10–90% | 46 m 12 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 80,0 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
RS Lounge
Interiørfarver:
Sort
RS Suite
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 9 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/50R20 / 255/45R20 235/45R21 / 255/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (2-zone Climatronic, 3 zone climstronic) |
| Klimazoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow/3 zone climstronic:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MySkoda |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |