| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr705,571 (Norge) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 13 juli 2023 |
| Leveransstart | mars 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 450 km (280 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,78 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,2-21,1 kWh/100km (3,2-2,9 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 364 km (226 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 333 km (207 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 26 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 308 km (191 miles) |
| Toppfart | 260 km/h (162 mph) |
| Toppeffekt | 448 kW (609,1 hp / 600,8 bhp) (478 kW (649,9 hp / 641,0 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 714 nm (526,9 ft-lb) (770 nm (568,3 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,5 s (3,4 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 400 mm (15,75") |
| Diameter bakre bromsskiva | 360 mm (14,17") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (N Sport-Tuned) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 158 mm (6,22") |
| Length | 4715 mm (185,6") |
| Height | 1585 mm (62,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1940 mm (76,4") |
| Bredd inklusive speglar | 2152 mm (84,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / 2,55 m² (27,4 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3000 mm (118,1") |
| Svängradie | 12 meter (472,4") |
| Tjänstevikt | 2214 kg (4881,0 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2660 kg (5864,3 lbs) |
| Max taklast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 446 kg (983,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 480 liter (17,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1540 liter (54,4 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 84 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 80 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 697 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 192s2p |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 257 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 25 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 56,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 23 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 51,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 19 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 171,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 32 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 118,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/35R21 / 275/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Hyundai |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |