| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr695,130 (Kina) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 21 augusti 2025 |
| Leveransstart | september 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 635 km (395 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 432 km (268 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 413 km (257 miles) |
| Toppfart | 220 km/h (137 mph) |
| Toppeffekt | 520 kW (707,0 hp / 697,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,97 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Normal / Comfort / Sport |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 150 - 200 mm (5,91" - 7,87") |
| Length | 5280 mm (207,9") |
| Height | 1800 mm (70,9") |
| Bredd exklusive speglar | 2010 mm (79,1") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,259 / Unknown |
| Hjulbas | 3130 mm (123,2") |
| Svängradie | 11,4 meter (448,8") |
| Tjänstevikt | 2379 kg (5244,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 521 kg (1148,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 547 liter (19,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 3230 liter (114,1 kubikfot) (1561 liter / 55,1 kubikfot Med tredje sätesraden nedfälld) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 48" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 15,6" 48" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 102 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 95 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 720 V |
| Batterivikt | 545 kg (1201,5 lbs) |
| Paketkonfiguration | CTP |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 600 kW |
| Laddningstid 0-100% | 35 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 159,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 34 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 148,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 11 m 4 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 360,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 15 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 290,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium Plus |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Su Muhong
Interiörfärger:
Svart
Pearl Oysters
Interiörfärger:
Svart
Beige
Daishan blue
Interiörfärger:
Svart
Blå
Pamir Brown
Interiörfärger:
Svart
Brun
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 6, 7) |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion / Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Standardfunktion / Standardfunktion, yttre säten |
| Massagefunktion | Standardfunktion / Standardfunktion, yttre säten |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig / Okänd |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/40R23 / 265/40R23 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | NIO |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |