| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr929,250 (Norge) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | måndag 18 mars 2024 |
| Leveransstart | augusti 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 598-565 km (372-351 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,87-16,80 kWh/100km (3,9-3,7 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 17,5-18,4 kWh/100km (3,6-3,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 275 miles (442 km) |
| EPA-förbrukning | 2,9 mi/kWh (21,4 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 474 km (295 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 413 km (257 miles) |
| Toppfart | 230 km/h (143 mph) |
| Toppeffekt | 360 kW (489,5 hp / 482,8 bhp) (380 kW (516,7 hp / 509,6 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 855 nm (631,0 ft-lb) (855 nm (631,0 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,4 s (4,3 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 375 mm (14,76") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge, Roll-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Hard / Medium |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Sport / Adaptive Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk / Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Unknown |
| Justerbar höjd bak | Unknown |
| Markfrigång | 164 mm (6,46") / 159 - 229 mm (6,26" - 9,02") |
| Length | 4771 mm (187,8") |
| Height | 1685 mm (66,3") |
| Bredd exklusive speglar | 1939 mm (76,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2193 mm (86,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,3 / 2,73 m² (29,4 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2899 mm (114,1") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 2350 kg (5180,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2965 kg (6536,7 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 615 kg (1355,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Bagagevolym | 514 liter (18,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1517 liter (53,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 11,9" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Unknown |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94,9 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 662 V |
| Batterivikt | 575 kg (1267,7 lbs) |
| Paketkonfiguration | 180s1p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 270 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 0 m 11 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 94,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 57 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 20 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 191,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 30 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 149,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
S-Interior
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 5
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 2 (Sport, Sport Plus) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2, 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion / Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 56 |
| Fälgalternativ | 10 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/65R18 / 255/60R18 235/60R19 / 255/55R19 255/50R20 / 285/45R20 255/45R21 / 285/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyAudi |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |