| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr593,688 (Norge) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | mandag den 18. marts 2024 |
| Leveringsstart | august 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 598-565 km (372-351 miles) |
| WLTP-forbrug | 15,87-16,80 kWh/100km (3,9-3,7 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 17,5-18,4 kWh/100km (3,6-3,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | 275 miles (442 km) |
| EPA-forbrug | 2,9 mi/kWh (21,4 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 474 km (295 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 413 km (257 miles) |
| Topfart | 230 kph (143 mph) |
| Spidseffekt | 360 kW (489,5 hp / 482,8 bhp) (380 kW (516,7 hp / 509,6 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 855 nm (631,0 ft-lb) (855 nm (631,0 ft-lb) med boost) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,4 s (4,3 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 375 mm (14,76") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold, Roll eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Hard / Medium |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Sport / Adaptive Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Multilink / Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Unknown |
| Justerbar højde bagtil | Unknown |
| Frihøjde | 164 mm (6,46") / 159 - 229 mm (6,26" - 9,02") |
| Længde | 4771 mm (187,8") |
| Højde | 1685 mm (66,3") |
| Bredde uden spejle | 1939 mm (76,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2193 mm (86,3") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,3 / 2,73 m² (29,4 sq ft) |
| Akselafstand | 2899 mm (114,1") |
| Vendediameter | 12,1 meter (476,4") |
| Egenvægt | 2350 kg (5180,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2965 kg (6536,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 615 kg (1355,8 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 514 liter (18,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1517 liter (53,6 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 11,9" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,9" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Unknown |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Valgfri funktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 94,9 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 662 V |
| Batterivægt | 575 kg (1267,7 lbs) |
| Pakkeopsætning | 180s1p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 270 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 0 m 11 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 94,6 kW |
| Ladetid 10–100% | 57 m 36 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 89,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 20 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 191,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 30 m 26 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 149,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
S-Interior
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 5
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 2 (Sport, Sport Plus) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 2, 10 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Hukommelse | Ukendt / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion / Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 56 |
| Fælgalternativer | 10 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/65R18 / 255/60R18 235/60R19 / 255/55R19 255/50R20 / 285/45R20 255/45R21 / 285/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Valgfri funktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Valgfri funktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MyAudi |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |