| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr1,355,870 (Tyskland) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | torsdag 25 januari 2024 |
| Leveransstart | augusti 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 590-518 km (367-322 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,08-18,32 kWh/100km (3,9-3,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 20,7-18,8 kWh/100km (3,0-3,3 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 499 km (310 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 431 km (268 miles) |
| Toppfart | 260 km/h (162 mph) |
| Toppeffekt | 430 kW (584,6 hp / 576,6 bhp) (470 kW (639,0 hp / 630,3 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 1130 nm (833,9 ft-lb) (1130 nm (833,9 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,3 s (3,3 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Adaptive Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 185 - 224 mm (7,28" - 8,82") |
| Length | 4784 mm (188,3") |
| Height | 1621 mm (63,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1938 mm (76,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2152 mm (84,7") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,25 / 2,69 m² (29,0 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2893 mm (113,9") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 2330 kg (5136,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2950 kg (6503,6 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 620 kg (1366,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagevolym | 480 liter (17,0 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1288 liter (45,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,6" |
| Infotainmentskärm | Yes 10,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Valfri funktion |
| Android Auto-stöd | Valfri funktion |
| Kartleverantör | TomTokm |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94,9 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 662 V |
| Batterivikt | 575 kg (1267,7 lbs) |
| Paketkonfiguration | 180s1p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 270 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 0 m 11 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 94,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 57 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 20 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 191,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 30 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 149,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Leather Package in Black with Interior Package Turbonite
Interiörfärger:
Svart
Leather Package in Black
Interiörfärger:
Svart
Leather package in Black/Crayon
Interiörfärger:
Ljusgrå
Svart
Leather Package in Black/Night Green
Interiörfärger:
Svart
Grön
Leather Package in Black/Bordeaux Red
Interiörfärger:
Svart
Röd
Leather package in Black/Brambl
Interiörfärger:
Svart
Blå
Extended Leather Package in Black
Interiörfärger:
Svart
Extended Leather Package in Black/Crayon
Interiörfärger:
Svart
Beige
Extended Leather Package in Black/Chalk Beige
Interiörfärger:
Svart
Beige
Extended Leather Package in Black/Bordeaux Red
Interiörfärger:
Svart
Röd
Club Leather Interior in Truffle Brow
Interiörfärger:
Brun
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 2 (14-way comfort seats, Adaptive sport seats) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10, 14 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion / Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion / Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 13 |
| Fälgalternativ | 8 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R20 / 285/45R20 245/45R21 / 295/40R21 255/40R22 / 295/35R22 265/35R22 / 305/30R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 ( 2-zone, 4-zone) |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/ 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valfri funktion |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Porsche |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |