| Model |
|
|---|---|
| Starting price | $105,300 |
| Body type | Coupe SUV |
| World premiere | Thursday, January 25, 2024 |
| Delivery start | August 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 590-518 km (367-322 miles) |
| WLTP consumption | 16.08-18.32 kWh/100km (3.9-3.4 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 20.7-18.8 kWh/100km (3.0-3.3 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 18 kWh/100km(3.5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 527 km (328 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 19 kWh/100km(3.3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 499 km (310 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 431 km (268 miles) |
| Top speed | 260 kph (162 mph) |
| Peak power | 430 kW (584.6 hp / 576.6 bhp) (470 kW (639.0 hp / 630.3 bhp) with boost) |
| Electrical torque output | 1130 nm (833.9 ft-lb) (1130 nm (833.9 ft-lb) with boost) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.3 s (3.3 s with boost) |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Rear disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Adaptive Air Suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 185 - 224 mm (7.28" - 8.82") |
| Length | 4784 mm (188.3") |
| Height | 1621 mm (63.8") |
| Width excluding mirrors | 1938 mm (76.3") |
| Width including mirrors | 2152 mm (84.7") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.25 / 2.69 m² (29.0 sq ft) |
| Wheelbase | 2893 mm (113.9") |
| Turning circle | 12.1 meter (476.4") |
| Curb weight | 2330 kg (5136.8 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2950 kg (6503.6 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 620 kg (1366.9 lbs) |
| Max trailer weight braked | 2000 kg (4409.2 lbs) |
| Trunk capacity | 480 liter (17.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1288 liter (45.5 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 12.6" |
| Infotainment screen | Yes 10.9" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Optional feature |
| Android Auto support | Optional feature |
| Map provider | TomTokm |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Optional feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 100 kWh |
| Battery net | 94.9 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 662 V |
| Battery weight | 575 kg (1267.7 lbs) |
| Pack configuration | 180s1p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 270 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 0 m 11 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 94.6 kW |
| Charging time 10-100% | 57 m 36 s |
| Average charging speed 10-100% | 89.0 kW |
| Charging time 10-80% | 20 m 47 s |
| Average charging speed 10-80% | 191.7 kW |
| Charging time 10-90% | 30 m 26 s |
| Average charging speed 10-90% | 149.7 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Leather Package in Black with Interior Package Turbonite
Interior colors:
Black
Leather Package in Black
Interior colors:
Black
Leather package in Black/Crayon
Interior colors:
Light Gray
Black
Leather Package in Black/Night Green
Interior colors:
Black
Green
Leather Package in Black/Bordeaux Red
Interior colors:
Black
Red
Leather package in Black/Brambl
Interior colors:
Black
Blue
Extended Leather Package in Black
Interior colors:
Black
Extended Leather Package in Black/Crayon
Interior colors:
Black
Beige
Extended Leather Package in Black/Chalk Beige
Interior colors:
Black
Beige
Extended Leather Package in Black/Bordeaux Red
Interior colors:
Black
Red
Club Leather Interior in Truffle Brow
Interior colors:
Brown
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 2 (14-way comfort seats, Adaptive sport seats) |
| Number of adjustment ways (inc options) | 10, 14 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available / Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available / Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard feature / Standard feature |
| Memory | Unknown / Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat ventilation | Optional feature / Optional feature |
| Massage function | Optional feature / Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Optional feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 13 |
| Wheel options | 8 |
| Wheel size (front/rear) |
235/55R20 / 285/45R20 245/45R21 / 295/40R21 255/40R22 / 295/35R22 265/35R22 / 305/30R22 |
| Available climate systems | 2 ( 2-zone, 4-zone) |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/ 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Optional feature |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My Porsche |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |