| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,001,304 (Kina) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 9 april 2026 |
| Leveransstart | juni 2026 |
| Modellstatus | Tillkännagiven |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 620 km (385 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 594 km (369 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 432 km (268 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 413 km (257 miles) |
| Toppfart | 220 km/h (137 mph) |
| Toppeffekt | 520 kW (707,0 hp / 697,3 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 700 nm (516,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,3 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Normal / Comfort / Sport |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (Super comfort dual-chamber air suspension + external CDC, steer-by-wire, rear-wheel steering / NIO SkyRide Full Active Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk / Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder / Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") / 180 - 240 mm (7,09" - 9,45") |
| Length | 5365 mm (211,2") |
| Height | 1870 mm (73,6") |
| Bredd exklusive speglar | 2029 mm (79,9") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,264 / Unknown |
| Hjulbas | 3250 mm (128,0") |
| Svängradie | 10,8 meter (425,2") |
| Tjänstevikt | 2915 kg (6426,5 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2900 kg (6393,4 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | −15 kg (−33,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 477 liter (16,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1586 liter (56,0 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,2" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 102 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 95 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 720 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | CTP |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 600 kW |
| Laddningstid 0-100% | 43 m 59 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 129,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 42 m 57 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 119,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 11 m 4 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 360,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 15 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 290,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Cloud Beige
Interiörfärger:
Beige
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Sappan Red
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Amber Brown
Interiörfärger:
Svart
Brun
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Cocoa Brown / Carrera White
Interiörfärger:
Brun
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 6 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standard elektrisk funktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk funktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/50R21 / 275/50R21 275/45R22 / 275/45R22 285/40R23 / 285/40R23 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | NIO |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |