Porsche Taycan GTS Sport Turismo specifications
Last modified: May 11, 2026EVKX.net provides full specifications for Porsche Taycan GTS Sport Turismo.
StationWagon · AWD · 5 seats · 800V architecture
Performance & Drivetrain
Performance
Acceleration, top speed, and power specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Peak power | 445 kW (605 hp / 597 bhp) |
| Peak power with boost | 515 kW (700 hp / 691 bhp) |
| Electrical torque output | 790 Nm (583 lb-ft) |
| Electrical torque output boost | 790 Nm (583 lb-ft) |
| Top speed | 250 kph (155 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| 0-100km/h (0-62 mph) boost | 3.3 s |
Power & Torque
Speed & Acceleration
Suspension
The model offers 2 suspension variants
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Porsche Active Ride
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Battery, Range & Charging
Battery & Charging
Battery specifications and charging capabilities
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
105
kWh
|
|
|
97
kWh
|
|
|
320
kW
|
|
|
Number of modules
|
33 |
| 198s2p | |
|
729
V
|
|
|
Cathode Materials
|
NMC |
Chargeports
Charging port specifications by region
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Chargeport placement
|
Right front side |
|
Type chargeport Europe
|
CCS2
|
|
Type chargeport North America
|
CCS1
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Chargeport placement
|
Left front side |
|
Type chargeport Europe
|
Type2
|
|
Type chargeport North America
|
J1772
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Range & Consumption
Range estimates and energy consumption data
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Basic trim WLTP range
Learn more
|
601
km
|
|
Basic trim WLTP consumption
Learn more
|
16.1
kWh/100km
|
|
Basic trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
19.0
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP range
Learn more
|
525
km
|
|
Top trim WLTP consumption
Learn more
|
18.5
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
21.6
kWh/100km
|
Dimensions, Cargo & Exterior
Dimensions
Basic Dimensions
Wheelbase & Track
Aerodynamics
Clearance & Turning
Cargo Capacity and Towing Ability
Weight, cargo capacity and towing specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
2310 kg (5093 lbs)
|
|
|
2875 kg (6338 lbs)
|
|
|
565 kg (1246 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
405 liter (14 cu-ft)
|
|
|
1171 liter (41 cu-ft)
|
|
|
84 liter (3 cu-ft)
|
|
|
Not available
|
|
|
Not available
|
|
|
Maximum tow ball weight
|
Not available
|
Weight Specifications
Cargo Capacity
Towing Capacity
Exterior
Paint colors
Interior, Controls & Infotainment
Interior
Front seats
Sportsseats Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Second row seats
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
2+1
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Center consoles
First row center console
UI and controls
User interface and control specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Head-up display | Yes, optional equipment |
| Voice control | Yes, standard equipment |
| Gesture control | Not available |
| Android Auto support | Yes, standard equipment |
| Apple CarPlay support | Yes, standard equipment |
| In-car navigation | Yes, standard equipment |
| Available screen layouts | 1 |
Interface Controls
Smartphone Integration
Infotainment
BOSE® Surround Sound System
Audio System
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Audio System
Driver Assistance
Driver Assistance
Advanced safety and driving assistance features
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes (Cross traffic assist rear), optional equipment | |
|
Hill descent assist
|
Yes, standard equipment |
|
Hill start assist
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Traction control
|
Yes, standard equipment |
|
Left turn crash avoidance
|
Yes, optional equipment |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Temperature warning
|
Yes, standard equipment |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes (Night Vision Assist), optional equipment |
Sensors & Cameras
Vehicle sensors and camera systems
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| N/A | |
|
ADAS processors
|
Explore more about Porsche Taycan
More information
Explore this EV
Alternative Models
In the rapidly expanding EV market, EVKX.net has identified several alternatives to the Porsche Taycan GTS Sport Turismo that are worth considering based on features, specifications, and pricing.
Audi RS e-tron GT
Lucid Air Grand Touring
Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
BMW i4 M50
Compare These Vehicles
Most sold EVs in Norway
November 2025 · Month