| Model |
|
|---|---|
| Starting price | $56,400 |
| Body type | Coupe SUV |
| World premiere | Tuesday, April 18, 2023 |
| Delivery start | January 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 610 km (379 miles) |
| WLTP consumption | 15.41 kWh/100km(4.0 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 17 kWh/100km(3.7 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 17 kWh/100km(3.7 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 553 km (344 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 20.5 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 459 km (285 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 200 kW (271.9 hp / 268.2 bhp) |
| Electrical torque output | 343 nm (253.1 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.4 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (2 pistons) |
| Front disc diameter | 364 mm (14.33") |
| Rear disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Creep |
| Lift-up-regen levels | Standard / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 170 mm (6.69") |
| Length | 4840 mm (190.6") |
| Height | 1534 mm (60.4") |
| Width excluding mirrors | 2008 mm (79.1") |
| Width including mirrors | 2139 mm (84.2") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.26 / Unknown |
| Wheelbase | 2999 mm (118.1") |
| Turning circle | 11.6 meter (456.7") |
| Curb weight | 2351 kg (5183.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 3080 kg (6790.2 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 729 kg (1607.2 lbs) |
| Max trailer weight braked | 2000 kg (4409.2 lbs) |
| Trunk capacity | 526 liter (18.6 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1536 liter (54.2 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10" |
| Infotainment screen | Yes 15.4" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 100 kWh |
| Battery net | 94 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 407 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 110s1p |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 200 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 1 m 14 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 92.1 kW |
| Charging time 10-100% | 56 m 51 s |
| Average charging speed 10-100% | 89.3 kW |
| Charging time 10-80% | 28 m 51 s |
| Average charging speed 10-80% | 136.8 kW |
| Charging time 10-90% | 38 m 21 s |
| Average charging speed 10-90% | 117.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Charcoal with Charcoal deco
Interior colors:
Black
Charcoal with Zinc deco
Interior colors:
Black
Light Gray
Charcoal & Gray with Zinc deco
Interior colors:
Black
Light Gray
Charcoal & Gray with Charcoal deco
Interior colors:
Black
Light Gray
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Unknown |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Optional manual feature |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Optional feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 4 |
| Wheel size (front/rear) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 265/40R22 / 265/40R21 |
| Available climate systems | 2 (2 zone, 3-zone) |
| Climate zones | 2 zone:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Polestar |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |