| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr537,946 (Norge) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | tisdag 18 april 2023 |
| Leveransstart | januari 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 610 km (379 miles) |
| WLTP-förbrukning | 15,41 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 553 km (344 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 459 km (285 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 200 kW (271,9 hp / 268,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 343 nm (253,1 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,4 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 364 mm (14,33") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 170 mm (6,69") |
| Length | 4840 mm (190,6") |
| Height | 1534 mm (60,4") |
| Bredd exklusive speglar | 2008 mm (79,1") |
| Bredd inklusive speglar | 2139 mm (84,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,26 / Unknown |
| Hjulbas | 2999 mm (118,1") |
| Svängradie | 11,6 meter (456,7") |
| Tjänstevikt | 2351 kg (5183,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3080 kg (6790,2 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 729 kg (1607,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagevolym | 526 liter (18,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1536 liter (54,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,4" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 407 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 110s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 200 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 1 m 14 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 92,1 kW |
| Laddningstid 10-100% | 56 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 28 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 136,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 38 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 117,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Charcoal with Charcoal deco
Interiörfärger:
Svart
Charcoal with Zinc deco
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
Charcoal & Gray with Zinc deco
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
Charcoal & Gray with Charcoal deco
Interiörfärger:
Svart
Ljusgrå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Okänd |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Valfri manuell funktion |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 4 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 265/40R22 / 265/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (2 zone, 3-zone) |
| Klimatzoner | 2 zone:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Polestar |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |