| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr499,900 |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 18. april 2023 |
| Leveringsstart | januar 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 610 km (379 miles) |
| WLTP-forbrug | 15,41 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 553 km (344 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 459 km (285 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 200 kW (271,9 hp / 268,2 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 343 nm (253,1 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 7,4 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Forreste skivediameter | 364 mm (14,33") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 170 mm (6,69") |
| Længde | 4840 mm (190,6") |
| Højde | 1534 mm (60,4") |
| Bredde uden spejle | 2008 mm (79,1") |
| Bredde inkl. spejle | 2139 mm (84,2") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,26 / Unknown |
| Akselafstand | 2999 mm (118,1") |
| Vendediameter | 11,6 meter (456,7") |
| Egenvægt | 2351 kg (5183,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3080 kg (6790,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 729 kg (1607,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 526 liter (18,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1536 liter (54,2 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,4" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 94 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 407 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 110s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 200 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 1 m 14 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 92,1 kW |
| Ladetid 10–100% | 56 m 51 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 89,3 kW |
| Ladetid 10–80% | 28 m 51 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 136,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 38 m 21 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 117,6 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Charcoal with Charcoal deco
Interiørfarver:
Sort
Charcoal with Zinc deco
Interiørfarver:
Sort
Lysegrå
Charcoal & Gray with Zinc deco
Interiørfarver:
Sort
Lysegrå
Charcoal & Gray with Charcoal deco
Interiørfarver:
Sort
Lysegrå
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ukendt |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Valgfri manuel funktion |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 4 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 265/40R22 / 265/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (2 zone, 3-zone) |
| Klimazoner | 2 zone:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Polestar |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |