| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€45,825 (Norja) |
| Kori | Coupé-SUV |
| Maailmanensi-ilta | tiistai 18. huhtikuuta 2023 |
| Toimitusten aloitus | tammikuu 2024 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 610 km (379 maili) |
| WLTP-kulutus | 15,41 kWh/100km(4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 553 km (344 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 20,5 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 459 km (285 maili) |
| Huippunopeus | 180 km/h (112 mp/h) |
| Huipputeho | 200 kW (271,9 hv / 268,2 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 343 nm (253,1 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7,4 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (2 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (2 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 364 mm (14,33") |
| Takalevyn halkaisija | 350 mm (13,78") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold- tai Creep-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Standard / Low |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 170 mm (6,69") |
| Pituus | 4840 mm (190,6") |
| Korkeus | 1534 mm (60,4") |
| Leveys ilman peilejä | 2008 mm (79,1") |
| Leveys peileineen | 2139 mm (84,2") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,26 / Unknown |
| Akseliväli | 2999 mm (118,1") |
| Kääntösäde | 11,6 metri (456,7") |
| Omamassa | 2351 kg (5183,1 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 3080 kg (6790,2 lbs) |
| Katon kuormaraja | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 729 kg (1607,2 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 526 litra (18,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1536 litra (54,2 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 10" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15,4" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Yes |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Valinnainen ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Unknown |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Valinnainen ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | — |
| ADAS processors | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 100 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 94 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC811 |
| Nimellisjännite | 407 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | 110s1p |
| Akkutyyppi | Kenno akkupakettiin |
| Akun kemia | NMC811 |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 200 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 1 m 14 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 92,1 kW |
| Latausaika 10–100 % | 56 m 51 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 89,3 kW |
| Latausaika 10–80 % | 28 m 51 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 136,8 kW |
| Latausaika 10–90 % | 38 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 117,6 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | Minimalistinen |
| Sisätilan laatu | Korkealaatuinen |
| Keskikonsolin muotoilu | Kaksitasoinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Charcoal with Charcoal deco
Sisätilan värit:
Musta
Charcoal with Zinc deco
Sisätilan värit:
Musta
Vaaleanharmaa
Charcoal & Gray with Zinc deco
Sisätilan värit:
Musta
Vaaleanharmaa
Charcoal & Gray with Charcoal deco
Sisätilan värit:
Musta
Vaaleanharmaa
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 6 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Tuntematon |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Valinnainen manuaalinen ominaisuus |
| Muisti | Tuntematon |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Valinnainen ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 4 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 265/40R22 / 265/40R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 2 (2 zone, 3-zone) |
| Ilmastointivyöhykkeet | 2 zone:LeftFirstRow RightFirstRow/3-zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | Polestar |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |