| Model | Citroën C-Zero 14.5 kWh 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
|---|---|
| Starting price | £17,520 |
| Body type | Hatchback |
| World premiere | Friday, January 1, 2010 |
| Delivery start | October 2010 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 176 kWh/100km(0.4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 6 km (4 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 191 kWh/100km(0.3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 5 km (3 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 251 kWh/100km(0.2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 4 km (2 miles) |
| Top speed | 130 kph (81 mph) |
| Peak power | 49 kW (66.6 hp / 65.7 bhp) |
| Electrical torque output | 196 nm (144.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 15.9 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Drum brake |
| Front disc diameter | 257 mm (10.12") |
| Rear disc diameter | 203 mm (7.99") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Drum brake |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (MacPherson/De Dion) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Torsion beam |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 3475 mm (136.8") |
| Height | 1610 mm (63.4") |
| Width excluding mirrors | 1475 mm (58.1") |
| Width including mirrors | 1792 mm (70.6") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.35 / 2.09 m² (22.5 sq ft) |
| Wheelbase | 2550 mm (100.4") |
| Turning circle | 9 meter (354.3") |
| Curb weight | 1130 kg (2491.2 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 1450 kg (3196.7 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 320 kg (705.5 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 166 liter (5.9 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 860 liter (30.4 cu-ft) |
| HMI type | Screens with stalks and lots of buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Not Available |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Not Available |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Not Available |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Not Available |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Not Available |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Not Available |
| Lane departure warning | Not Available |
| Lane keeping | Not Available |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors | N/A |
| Cameras | N/A |
| Radar sensors | N/A |
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 14.5 kWh |
| Battery net | 10.5 kWh |
| Cathode Materials | LMO |
| Nominal voltage | 300 V |
| Battery weight | 236 kg (520.3 lbs) |
| Pack configuration | 80s |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | LMO |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 38.7 kW |
| Charging time 0 - 100% | 42 m 24 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 14.9 kW |
| Charging time 10-100% | 40 m 26 s |
| Average charging speed 10-100% | 14.0 kW |
| Charging time 10-80% | 15 m 8 s |
| Average charging speed 10-80% | 29.1 kW |
| Charging time 10-90% | 20 m 31 s |
| Average charging speed 10-90% | 24.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Budget |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Seduction
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 4 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 12 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
145/65R15 / 175/55R15 165/50R16 / 195/45R16 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Single-zone manual A/C:Driver |
| Preclimatization | Optional feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Not Available |
| Keyless go | Not Available |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | None |
| Change charging target | No |
| See car location | No |
| Lock/unlock car | No |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | No |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | No |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | No |