| Model | Citroën C-Zero 14.5 kWh 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
|---|---|
| Startpris | ~kr241,852 (Storbritannien) |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | fredag 1 januari 2010 |
| Leveransstart | oktober 2010 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 176 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 6 km (4 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 191 kWh/100km(0,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 5 km (3 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 251 kWh/100km(0,2 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 4 km (2 miles) |
| Toppfart | 130 km/h (81 mph) |
| Toppeffekt | 49 kW (66,6 hp / 65,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 196 nm (144,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 15,9 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 257 mm (10,12") |
| Diameter bakre bromsskiva | 203 mm (7,99") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (MacPherson/De Dion) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 3475 mm (136,8") |
| Height | 1610 mm (63,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1475 mm (58,1") |
| Bredd inklusive speglar | 1792 mm (70,6") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,35 / 2,09 m² (22,5 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2550 mm (100,4") |
| Svängradie | 9 meter (354,3") |
| Tjänstevikt | 1130 kg (2491,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 1450 kg (3196,7 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 320 kg (705,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 166 liter (5,9 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 860 liter (30,4 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmar med spakar och många knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Inte tillgänglig |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Inte tillgänglig |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Unknown |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Inte tillgänglig |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Inte tillgänglig |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Inte tillgänglig |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Inte tillgänglig |
| Filbytesvarning | Inte tillgänglig |
| Filhållning | Inte tillgänglig |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer | Ej tillgängligt |
| Kameror | Ej tillgängligt |
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 14,5 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 10,5 kWh |
| Katodmaterial | LMO |
| Nominell spänning | 300 V |
| Batterivikt | 236 kg (520,3 lbs) |
| Paketkonfiguration | 80s |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LMO |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 38,7 kW |
| Laddningstid 0-100% | 42 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 14,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 40 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 14,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 15 m 8 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 29,1 kW |
| Laddningstid 10-90% | 20 m 31 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 24,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Budget |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Seduction
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 4 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion |
| Säteshöjdsjustering | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 12 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
145/65R15 / 175/55R15 165/50R16 / 195/45R16 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Single-zone manual A/C:Driver |
| Förkonditionering | Valfri funktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Inte tillgänglig |
| Nyckellös start | Inte tillgänglig |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | None |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | No |
| Lås/lås upp bil | No |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | No |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |