| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Sedan |
| World premiere | Thursday, July 10, 2025 |
| Delivery start | November 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 583-519 km (362-323 miles) |
| WLTP consumption | 13.72-15.41 kWh/100km (4.5-4.0 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 15.1-16.9 kWh/100km (4.1-3.7 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 533 km (331 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 18 kWh/100km(3.5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 444 km (276 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 381 km (237 miles) |
| Top speed | 257 kph (160 mph) |
| Peak power | 448 kW (609.1 hp / 600.8 bhp) (478 kW (649.9 hp / 641.0 bhp) with boost) |
| Electrical torque output | 605 nm (446.5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.2 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 345 mm (13.58") |
| Rear disc diameter | 345 mm (13.58") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (N Sport) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 141 mm (5.55") |
| Length | 4935 mm (194.3") |
| Height | 1495 mm (58.9") |
| Width excluding mirrors | 1940 mm (76.4") |
| Width including mirrors | 2073 mm (81.6") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.27 / Unknown |
| Wheelbase | 2965 mm (116.7") |
| Turning circle | 11.8 meter (464.6") |
| Curb weight | 2020 kg (4453.3 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2520 kg (5555.6 lbs) |
| Max roof cargo | 80 kg (176.4 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 500 kg (1102.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1500 kg (3306.9 lbs) |
| Trunk capacity | 401 liter (14.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1578 liter (55.7 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Unknown |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | Yes 12.3" |
| Infotainment screen | Yes 12.3" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 84 kWh |
| Battery net | 80 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 697 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 192s2p |
| Battery type | Pouch |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 257 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 15 m 38 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 63.5 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 13 m 5 s |
| Average charging speed 10-100% | 59.1 kW |
| Charging time 10-80% | 19 m 33 s |
| Average charging speed 10-80% | 171.8 kW |
| Charging time 10-90% | 32 m 29 s |
| Average charging speed 10-90% | 118.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | High quality |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Gray
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Optional electric feature |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 9 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
225/55R18 / 225/55R18 245/40R20 / 245/40R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Hyundai |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |