| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | torsdag den 10. juli 2025 |
| Leveringsstart | november 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 583-519 km (362-323 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,72-15,41 kWh/100km (4,5-4,0 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 15,1-16,9 kWh/100km (4,1-3,7 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 533 km (331 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 444 km (276 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 381 km (237 miles) |
| Topfart | 257 kph (160 mph) |
| Spidseffekt | 448 kW (609,1 hp / 600,8 bhp) (478 kW (649,9 hp / 641,0 bhp) med boost) |
| Elektrisk drejningsmoment | 605 nm (446,5 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,2 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (N Sport) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 141 mm (5,55") |
| Længde | 4935 mm (194,3") |
| Højde | 1495 mm (58,9") |
| Bredde uden spejle | 1940 mm (76,4") |
| Bredde inkl. spejle | 2073 mm (81,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,27 / Unknown |
| Akselafstand | 2965 mm (116,7") |
| Vendediameter | 11,8 meter (464,6") |
| Egenvægt | 2020 kg (4453,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2520 kg (5555,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 80 kg (176,4 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 401 liter (14,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1578 liter (55,7 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Unknown |
| Gestusstyring | Unknown |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 84 kWh |
| Netto batterikapacitet | 80 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 697 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 192s2p |
| Batteritype | Pouch |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 257 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 15 m 38 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 63,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 13 m 5 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 59,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 19 m 33 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 171,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 32 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 118,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Grå
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 9 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
225/55R18 / 225/55R18 245/40R20 / 245/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Hyundai |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |