| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$26,991 (Norway) |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Thursday, November 25, 2021 |
| Delivery start | July 2022 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 463 km (288 miles) |
| WLTP consumption | 14.00 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 16.4 kWh/100km(3.8 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15.1 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 429 km (267 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 17.5 kWh/100km(3.6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 370 km (230 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 324 km (201 miles) |
| Top speed | 167 kph (104 mph) |
| Peak power | 150 kW (203.9 hp / 201.2 bhp) |
| Electrical torque output | 255 nm (188.2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.8 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 305 mm (12.01") |
| Rear disc diameter | 300 mm (11.81") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | D / D1 / D2 / D3 / iPedal |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 152 mm (5.98") |
| Length | 4420 mm (174.0") |
| Height | 1545 mm (60.8") |
| Width excluding mirrors | 1825 mm (71.9") |
| Width including mirrors | 2035 mm (80.1") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.29 / 2.63 m² (28.3 sq ft) |
| Wheelbase | 2720 mm (107.1") |
| Turning circle | 10.2 meter (401.6") |
| Curb weight | 1682 kg (3708.2 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2200 kg (4850.2 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 518 kg (1142.0 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 475 liter (16.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1392 liter (49.2 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Unknown |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | TomTom |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras | — |
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 68 kWh |
| Battery net | 64.8 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 358 V |
| Battery weight | 443 kg (976.6 lbs) |
| Pack configuration | 96s1p |
| Battery type | Pouch |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 94 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 34 m 45 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 41.0 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 27 m 33 s |
| Average charging speed 10-100% | 40.0 kW |
| Charging time 10-80% | 45 m 21 s |
| Average charging speed 10-80% | 60.0 kW |
| Charging time 10-90% | 1 h 0 m 54 s |
| Average charging speed 10-90% | 51.1 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Optional electric feature |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 11 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Dual-zone climate control:FrontLeft FrontRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Optional feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Kia Connect |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |