| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | SUV |
| World premiere | Monday, November 26, 2018 |
| Delivery start | December 2021 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | 320 miles (515 km) |
| EPA consumption | 2.6 mi/kWh (24.3 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 25 kWh/100km(2.5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 500 km (311 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 27.0 kWh/100km(2.3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 463 km (288 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 30 kWh/100km(2.1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 417 km (259 miles) |
| Top speed | 201 kph (125 mph) |
| Peak power | 489 kW (664.9 hp / 655.8 bhp) |
| Electrical torque output | 1123 nm (828.8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.6 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | 343 mm (13.50") |
| Rear disc diameter | 328 mm (12.91") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | High / Medium |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 205 - 365 mm (8.07" - 14.37") |
| Length | 5100 mm (200.8") |
| Height | 1966 mm (77.4") |
| Width excluding mirrors | 2077 mm (81.8") |
| Width including mirrors | 2212 mm (87.1") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.28 / Unknown |
| Wheelbase | 3076 mm (121.1") |
| Turning circle | 13.2 meter (519.7") |
| Curb weight | kg ( lbs) |
| Max weight (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max roof cargo | 113 kg (249.1 lbs) |
| Maximum load including weight driver | |
| Max trailer weight braked | 3500 kg (7716.2 lbs) |
| Trunk capacity | 498 liter (17.6 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 2965 liter (104.7 cu-ft) (1132 liter / 40.0 cu-ft with third row down) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 12.3" |
| Infotainment screen | Yes 15.3" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| Battery gross | 135 kWh |
| Battery net | 125 kWh |
| Cathode Materials | |
| Nominal voltage | |
| Battery weight | |
| Pack configuration | 108s72p |
| Battery type | |
| Battery chemistry | |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 46 m 27 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 70.5 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 42 m 24 s |
| Average charging speed 10-100% | 65.9 kW |
| Charging time 10-80% | 42 m 50 s |
| Average charging speed 10-80% | 122.5 kW |
| Charging time 10-90% | 59 m 2 s |
| Average charging speed 10-90% | 101.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Unknown |
| Manual battery heating | Unknown |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Floating console |
| Interior design |
Black Mountain + Dark Ash Wood
Interior colors:
Beige
Ocean Coast + Dark Ash Wood
Interior colors:
Beige
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 7 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Unknown |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 9 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
R0 / R0 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | Rivian |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |