| Model | |
|---|---|
| Starting price | ~$35,991 (Norway) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Tuesday, October 1, 2024 |
| Delivery start | March 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 440 km (274 miles) |
| WLTP consumption | 17.27 kWh/100km(3.6 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 20.2 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 570 km (354 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 18 km (11 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 362 km (225 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 330 km (205 miles) |
| Top speed | 204 kph (127 mph) |
| Peak power | 320 kW (435.1 hp / 429.1 bhp) |
| Electrical torque output | 620 nm (457.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4.9 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Rear disc diameter | 350 mm (13.78") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep or Roll |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 160 mm (6.30") |
| Length | 4725 mm (186.0") |
| Height | 1653 mm (65.1") |
| Width excluding mirrors | 1900 mm (74.8") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2900 mm (114.2") |
| Turning circle | Unknown |
| Curb weight | 2227 kg (4909.7 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2602 kg (5736.4 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 375 kg (826.7 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1700 kg (3747.9 lbs) |
| Trunk capacity | 527 liter (18.6 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1400 liter (49.4 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Standard feature |
| Digital driver display | Yes 6" |
| Infotainment screen | Yes 15.4" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | Baidu |
| Online map updates | No |
| Real time traffic | No |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | No |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 77 kWh |
| Battery net | 76 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 350 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | — |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 100 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 12 m 34 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 62.8 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 6 m 29 s |
| Average charging speed 10-100% | 61.7 kW |
| Charging time 10-80% | 38 m 27 s |
| Average charging speed 10-80% | 83.0 kW |
| Charging time 10-90% | 48 m 36 s |
| Average charging speed 10-90% | 75.1 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | High quality |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Chenxing
Interior colors:
Black
White
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Night
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Gaia
Interior colors:
Black
White
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 7 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
255/45R20 / 255/45R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | Voyah |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |