Porsche Taycan Sport Turismo (GEN1) specifikationer
Sidst ændret: apr. 18, 2026EVKX.net giver komplette specifikationer for Porsche Taycan Sport Turismo (GEN1).
Ydelse
Acceleration, topfart og effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 240 kW (326 hp / 322 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 300 kW (408 hp / 402 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | Nm ( lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 345 Nm (255 lb-ft) |
| Topfart | 230 km/t (143 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 5,4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 280 kW (381 hp / 375 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 350 kW (476 hp / 469 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | Nm ( lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 357 Nm (263 lb-ft) |
| Topfart | 230 km/t (143 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 5,4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
Rækkevidde & forbrug
Rækkeviddeanslag og energiforbrugsdata
1
Batterikonfiguration 1
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Basis-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
431
km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
16,5
kWh/100km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
20,4
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
354
km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
20,1
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
24,8
kWh/100km
|
2
Batterikonfiguration 2
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Basis-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
484
km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
16,5
kWh/100km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
21,5
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
407
km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
20,1
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
25,4
kWh/100km
|
Batteri & opladning
Batterispecifikationer og opladningsmuligheder
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
79,2
kWh
|
|
|
71
kWh
|
|
|
225
kW
|
|
|
Antal moduler
|
28 |
| 168s2p | |
|
615
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NMC |
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
93,4
kWh
|
|
|
83,7
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Antal moduler
|
33 |
| 198s2p | |
|
725
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NMC |
Ladeporte
Specifikationer for ladeporte efter region
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
RightFrontSide |
|
Type ladeport Europa
|
CCS2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftFrontSide |
|
Type ladeport Europa
|
Type2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
J1772
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundlæggende dimensioner
Akselafstand og sporvidde
Aerodynamik
Frihøjde og vendecirkel
Lastkapacitet og trækevne
Specifikationer for vægt, bagagekapacitet og trækkapacitet
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
2075 kg (4575 lbs)
|
|
|
2795 kg (6162 lbs)
|
|
|
720 kg (1587 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
446 liter (16 cu-ft)
|
|
|
1212 liter (43 cu-ft)
|
|
|
84 liter (3 cu-ft)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
kg ( lbs)
|
|
|
Maksimalt kugletryk
|
kg ( lbs)
|
Vægtspecifikationer
Bagagekapacitet
Trækkapacitet
Affjedring
Modellen tilbyder 2 affjedringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiør
Forsæder
Comfort
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Comfortseats with memory
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sportsseats Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sæder på anden række
Standard
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
2+1
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Førerstøtte
Avancerede sikkerheds- og førerstøttefunktioner
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja (Cross traffic assist rear), valgfrit udstyr | |
|
Nedkørselsassistent
|
Ja, standardudstyr |
|
Bakkestarthjælp
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Antispin
|
Ja, standardudstyr |
|
Kollisionsundgåelse ved venstresving
|
Ja, valgfrit udstyr |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Temperaturadvarsel
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja (Night Vision Assist), valgfrit udstyr |
Sensorer og kameraer
Køretøjssensorer og kamerasystemer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
da Sensors.Processors
|
UI og betjening
Specifikationer for brugergrænseflade og kontroller
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valgfrit udstyr |
| Stemmestyring | |
| Gestusstyring | |
| Android Auto-understøttelse | Ja, valgfrit udstyr |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ja, valgfrit udstyr |
| Navigation om bord | Ja, standardudstyr |
| Tilgængelige skærmlayouts | 1 |
Interface-kontroller
Smartphone-integration
Infotainment
Porsche Sound system
Lydsystem
BOSE® Surround Sound System
Lydsystem
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Lydsystem
Eksteriør
Lakfarver
Mere information
Alternative modeller
På det hastigt voksende elbilmarked har EVKX.net udpeget flere alternativer til Porsche Taycan Sport Turismo (GEN1), som er værd at overveje baseret på funktioner, specifikationer og pris.
Sammenlign disse køretøjer
Mest solgte elbiler i USA
Q1 2025 · Quarter