Audi A6 Avant e-tron performance specifikationer
EVKX.net giver komplette specifikationer for Audi A6 Avant e-tron performance.
Ydelse
Acceleration, topfart og effektspecifikationer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Spidseffekt | 270 kW (367 hp / 362 bhp) |
| Spidseffekt med boost | 280 kW (381 hp / 375 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 565 Nm (417 lb-ft) |
| Boostet elektrisk drejningsmoment | 565 Nm (417 lb-ft) |
| Topfart | 210 km/t (131 mph) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,4 s |
| 0-100 km/t (0-62 mph) boost | 5,4 s |
Effekt & drejningsmoment
Hastighed og acceleration
Rækkevidde & forbrug
Rækkeviddeanslag og energiforbrugsdata
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Basis-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
720
km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
13,2
kWh/100km
|
|
Basis-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
14,8
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-rækkevidde
Learn more
|
627
km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug
Learn more
|
15,1
kWh/100km
|
|
Top-trim WLTP-forbrug med ladetab
Learn more
|
17
kWh/100km
|
Batteri & opladning
Batterispecifikationer og opladningsmuligheder
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
100
kWh
|
|
|
94,9
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Antal moduler
|
12 |
| 180s1p | |
|
662
V
|
|
|
Katodematerialer
|
NMC |
Ladeporte
Specifikationer for ladeporte efter region
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
LeftRearSide |
|
Type ladeport Europa
|
CCS2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
CCS1
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
Specifikation
|
RightRearSide |
|
Type ladeport Europa
|
Type2
|
|
Type ladeport Nordamerika
|
J1772
|
|
Type ladeport Kina
|
GBT
|
|
Type ladeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type ladeport Oceanien (Australien, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Dimensioner
Grundlæggende dimensioner
Akselafstand og sporvidde
Aerodynamik
Frihøjde og vendecirkel
Lastkapacitet og trækevne
Specifikationer for vægt, bagagekapacitet og trækkapacitet
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
2185 kg (4817 lbs)
|
|
|
2760 kg (6085 lbs)
|
|
|
575 kg (1268 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
502 liter (18 cu-ft)
|
|
|
1422 liter (50 cu-ft)
|
|
|
27 liter (1 cu-ft)
|
|
|
2100 kg (4630 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maksimalt kugletryk
|
100 kg (220 lbs)
|
Vægtspecifikationer
Bagagekapacitet
Trækkapacitet
Affjedring
Modellen tilbyder 2 affjedringsvarianter
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension Sport
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interiør
Forsæder
Normal
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sport
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sport Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sæder på anden række
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Midterkonsoller
Midterkonsol på første række
Førerstøtte
Avancerede sikkerheds- og førerstøttefunktioner
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ja (Cross traffic assist rear), valgfrit udstyr | |
|
Nedkørselsassistent
|
Ja, standardudstyr |
|
Bakkestarthjælp
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Antispin
|
Ja, standardudstyr |
|
Kollisionsundgåelse ved venstresving
|
Ja, valgfrit udstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
|
Temperaturadvarsel
|
Ja, standardudstyr |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, standardudstyr | |
| Ja, valgfrit udstyr | |
| Ikke tilgængelig |
Sensorer og kameraer
Køretøjssensorer og kamerasystemer
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| N/A | |
|
da Sensors.Processors
|
UI og betjening
Specifikationer for brugergrænseflade og kontroller
|
Specifikation
|
Værdi
|
|---|---|
| Head-up display | Ja, valgfrit udstyr |
| Stemmestyring | Ja, standardudstyr |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ja, standardudstyr |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ja, standardudstyr |
| Navigation om bord | Ja, standardudstyr |
| Tilgængelige skærmlayouts | 1 |
Interface-kontroller
Smartphone-integration
Infotainment
Audi Sound System
Lydsystem
Bang & Olufsen Sound System
Lydsystem
Eksteriør
Lakfarver
Mere information
Alternative modeller
På det hastigt voksende elbilmarked har EVKX.net udpeget flere alternativer til Audi A6 Avant e-tron performance, som er værd at overveje baseret på funktioner, specifikationer og pris.
BMW i5 eDrive40 Touring
Volkswagen ID.7 Tourer Pro S
Sammenlign disse køretøjer
Mest solgte elbiler i USA
Q1 2025 · Quarter