| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr262,403 (Kina) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 29. august 2024 |
| Leveringsstart | oktober 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 541 km (336 miles) |
| WLTP-forbrug | 17,38 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,9 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 780 km (485 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 588 km (365 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 427 km (265 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 409 km (254 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 475 kW (645,8 hp / 637,0 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 710 nm (524,0 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,8 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (air suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 157 - 217 mm (6,18" - 8,54") |
| Længde | 4787 mm (188,5") |
| Højde | 1650 mm (65,0") |
| Bredde uden spejle | 1930 mm (76,0") |
| Bredde inkl. spejle | 2100 mm (82,7") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,247 / Unknown |
| Akselafstand | 2926 mm (115,2") |
| Vendediameter | 11,6 meter (456,7") |
| Egenvægt | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2990 kg (6591,8 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 530 kg (1168,4 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 539 liter (19,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1978 liter (69,9 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 13" |
| Infotainment-skærm | Yes 16" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 94 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 685 V |
| Batterivægt | 596 kg (1314,0 lbs) |
| Pakkeopsætning | 186s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 430 kW |
| Ladetid 0–100% | 32 m 3 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 175,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 27 m 37 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 183,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 14 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 275,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 19 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 234,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Purple and White
Interiørfarver:
Lilla
Hvid
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Black and Gray
Interiørfarver:
Sort
Grå
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Pure Black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 10 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk funktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder / Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig / Ukendt |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Standardfunktion, ydersæder |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion / Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/50R19 / 265/50R19 265/45R20 / 265/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3 zone:FrontRight FrontLeft SecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Zeekr Connected |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |