| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr187,438 (Norge) |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | mandag den 13. juni 2022 |
| Leveringsstart | september 2022 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 435 km (270 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,18 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 166 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 411 km (255 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 294 km (183 miles) |
| Topfart | 160 kph (99 mph) |
| Spidseffekt | 150 kW (203,9 hp / 201,2 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 250 nm (184,5 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 7,9 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 310 mm (12,20") |
| Bageste skivediameter | 272 mm (10,71") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D1 / D2 / D3 / DAdaptive |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 4287 mm (168,8") |
| Højde | 1516 mm (59,7") |
| Bredde uden spejle | 1836 mm (72,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2060 mm (81,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,279 / Unknown |
| Akselafstand | 2705 mm (106,5") |
| Vendediameter | 10,6 meter (417,3") |
| Egenvægt | 1715 kg (3780,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2133 kg (4702,5 lbs) |
| Maksimal taglast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 418 kg (921,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 363 liter (12,8 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1165 liter (41,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 64 kWh |
| Netto batterikapacitet | 61,7 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 104s1p |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 135 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 25 m 20 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 43,4 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 20 m 52 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 41,2 kW |
| Ladetid 10–80% | 27 m 28 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 94,3 kW |
| Ladetid 10–90% | 38 m 25 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 77,1 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 2
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk førersæde, standard manuelt passagersæde |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
215/50R17 / 215/50R17 235/45R18 / 235/45R18 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Single zone climate control:Car |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MG iSMART |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |