| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr249,995 |
| Karrosseritype | Hatchback |
| Verdenspremiere | torsdag den 2. maj 2024 |
| Leveringsstart | januar 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 388-387 km (241-240 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,40-13,44 kWh/100km (4,6-4,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 15,7-16,2 kWh/100km (4,0-3,8 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 371 km (231 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 289 km (180 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 274 km (170 miles) |
| Topfart | 160 kph (99 mph) |
| Spidseffekt | 125 kW (170,0 hp / 167,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 310 nm (228,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 8,2 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 272 mm (10,71") |
| Bageste skivediameter | Tromlebremse |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 4264 mm (167,9") |
| Højde | 1564 mm (61,6") |
| Bredde uden spejle | 1809 mm (71,2") |
| Bredde inkl. spejle | 2070 mm (81,5") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,267 / 2,36 m² (25,4 sq ft) |
| Akselafstand | 2770 mm (109,1") |
| Vendediameter | 10,3 meter (405,5") |
| Egenvægt | 1712 kg (3774,3 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2260 kg (4982,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 548 kg (1208,1 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 385 liter (13,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1267 liter (44,7 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 5" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,9" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | TomTom |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Valgfri funktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 55 kWh |
| Netto batterikapacitet | 52 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 352 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | 96s2p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 145 kW |
| Ladetid 0–100% | 43 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 71,4 kW |
| Ladetid 10–100% | 40 m 56 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 68,6 kW |
| Ladetid 10–80% | 24 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 89,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 30 m 54 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 80,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
standard
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
215/55R18 / 215/55R18 215/50R19 / 215/50R19 215/45R20 / 215/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Ikke tilgængelig |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Ikke tilgængelig |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Volkswagen |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | No |