| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr744,565 (USA) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | fredag 18 augusti 2023 |
| Leveransstart | mars 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | 304 miles (489 km) |
| EPA-förbrukning | 2,8 mi/kWh (22,0 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 566 km (352 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 467 km (290 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 430 km (267 miles) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| Toppeffekt | 365 kW (496,3 hp / 489,5 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 592 nm (436,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 320 mm (12,60") |
| Diameter bakre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Normal / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 178 mm (7,01") |
| Length | 5022 mm (197,7") |
| Height | 1636 mm (64,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1956 mm (77,0") |
| Bredd inklusive speglar | 2211 mm (87,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 3094 mm (121,8") |
| Svängradie | 12,1 meter (476,4") |
| Tjänstevikt | 2678 kg (5904,0 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3150 kg (6944,6 lbs) |
| Max taklast | 70 kg (154,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 472 kg (1040,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1588 kg (3500,9 lbs) |
| Bagagevolym | 813 liter (28,7 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1756 liter (62,0 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 11" |
| Infotainmentskärm | Yes 11,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 112,5 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 107,5 kWh |
| Katodmaterial | NCMA |
| Nominell spänning | 355,2 V |
| Batterivikt | 674 kg (1485,9 lbs) |
| Paketkonfiguration | 96s3p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NCMA |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 190 kW |
| Laddningstid 0-100% | 3 h 9 m 35 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 34,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 3 h 1 m 58 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 31,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 34 m 1 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 132,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 54 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 95,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Ebony
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Orchid
Interiörfärger:
Svart
Beige
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Red
Interiörfärger:
Svart
Röd
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/50R20 / 265/50R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Acura EV |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |