| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr475,694 (USA) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | fredag den 18. august 2023 |
| Leveringsstart | marts 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | 304 miles (489 km) |
| EPA-forbrug | 2,8 mi/kWh (22,0 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 566 km (352 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 467 km (290 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 430 km (267 miles) |
| Topfart | 210 kph (131 mph) |
| Spidseffekt | 365 kW (496,3 hp / 489,5 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 592 nm (436,9 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 320 mm (12,60") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Normal / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 178 mm (7,01") |
| Længde | 5022 mm (197,7") |
| Højde | 1636 mm (64,4") |
| Bredde uden spejle | 1956 mm (77,0") |
| Bredde inkl. spejle | 2211 mm (87,0") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 3094 mm (121,8") |
| Vendediameter | 12,1 meter (476,4") |
| Egenvægt | 2678 kg (5904,0 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3150 kg (6944,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 70 kg (154,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 472 kg (1040,6 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1588 kg (3500,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 813 liter (28,7 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1756 liter (62,0 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 11" |
| Infotainment-skærm | Yes 11,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 112,5 kWh |
| Netto batterikapacitet | 107,5 kWh |
| Katodematerialer | NCMA |
| Nominel spænding | 355,2 V |
| Batterivægt | 674 kg (1485,9 lbs) |
| Pakkeopsætning | 96s3p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NCMA |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 190 kW |
| Ladetid 0–100% | 3 h 9 m 35 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 34,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 3 h 1 m 58 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 31,9 kW |
| Ladetid 10–80% | 34 m 1 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 132,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 54 m 12 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 95,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Ebony
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Orchid
Interiørfarver:
Sort
Beige
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Red
Interiørfarver:
Sort
Rød
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/50R20 / 265/50R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Dual-zone:FrontLeft FrontRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Acura EV |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |