| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Liftback |
| Världspremiär | onsdag 6 augusti 2025 |
| Leveransstart | augusti 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 820 km (510 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 13 kWh/100km(4,8 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 692 km (430 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 474 km (295 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 450 km (280 miles) |
| Toppfart | 230 km/h (143 mph) |
| Toppeffekt | 270 kW (367,1 hp / 362,1 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 465 nm (343,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,4 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Dual Chamber Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Femleddssystem |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 122 - 172 mm (4,80" - 6,77") |
| Length | 5017 mm (197,5") |
| Height | 1427 mm (56,2") |
| Bredd exklusive speglar | 1970 mm (77,6") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,201 / Unknown |
| Hjulbas | 3008 mm (118,4") |
| Svängradie | 11,2 meter (440,9") |
| Tjänstevikt | 2188 kg (4823,7 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2670 kg (5886,3 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 482 kg (1062,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 575 liter (20,3 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1929 liter (68,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 8,8" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Amap |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 92,2 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 90 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | 542 kg (1194,9 lbs) |
| Paketkonfiguration | 168s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 480 kW |
| Laddningstid 0-100% | 26 m 15 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 205,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 23 m 53 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 203,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 10 m 32 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 358,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 13 m 11 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 327,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Qiyu Gray
Interiörfärger:
Grå
Svart
Space Gray
Interiörfärger:
Svart
Mörkgrå
Planet Purple
Interiörfärger:
Svart
Purpur
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/45R20 / 275/40R20 245/40R21 / 275/35R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | XPeng App |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |