| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Liftback |
| Verdenspremiere | onsdag den 6. august 2025 |
| Leveringsstart | august 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 820 km (510 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 13 kWh/100km(4,8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 692 km (430 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 474 km (295 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 450 km (280 miles) |
| Topfart | 230 kph (143 mph) |
| Spidseffekt | 270 kW (367,1 hp / 362,1 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 465 nm (343,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,4 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low / Medium / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Dual Chamber Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Five-link |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 122 - 172 mm (4,80" - 6,77") |
| Længde | 5017 mm (197,5") |
| Højde | 1427 mm (56,2") |
| Bredde uden spejle | 1970 mm (77,6") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,201 / Unknown |
| Akselafstand | 3008 mm (118,4") |
| Vendediameter | 11,2 meter (440,9") |
| Egenvægt | 2188 kg (4823,7 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2670 kg (5886,3 lbs) |
| Maksimal taglast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 482 kg (1062,6 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 575 liter (20,3 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1929 liter (68,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 8,8" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Amap |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 92,2 kWh |
| Netto batterikapacitet | 90 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | 542 kg (1194,9 lbs) |
| Pakkeopsætning | 168s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 480 kW |
| Ladetid 0–100% | 26 m 15 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 205,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 23 m 53 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 203,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 10 m 32 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 358,6 kW |
| Ladetid 10–90% | 13 m 11 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 327,6 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Qiyu Gray
Interiørfarver:
Grå
Sort
Space Gray
Interiørfarver:
Sort
Mørkegrå
Planet Purple
Interiørfarver:
Sort
Lilla
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/45R20 / 275/40R20 245/40R21 / 275/35R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Dual zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | XPeng App |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |