| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,424,239 (USA) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | onsdag 5 mars 2025 |
| Leveransstart | juli 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | 460 miles (740 km) |
| EPA-förbrukning | 2,1 mi/kWh (29,1 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 30 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 717 km (446 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 32 kWh/100km(1,9 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 672 km (418 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 35 kWh/100km(1,8 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 614 km (382 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 560 kW (761,4 hp / 751,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1064 nm (785,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Medium / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (air suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 152 - 250 mm (5,98" - 9,84") |
| Length | 5803 mm (228,5") |
| Height | 1933 mm (76,1") |
| Bredd exklusive speglar | 2167 mm (85,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2389 mm (94,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,37 / 3,07 m² (33,0 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3460 mm (136,2") |
| Svängradie | 12 meter (472,4") |
| Tjänstevikt | 4103 kg (9045,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 4717 kg (10399,2 lbs) |
| Max taklast | 90 kg (198,4 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 614 kg (1353,6 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 3402 kg (7500,1 lbs) |
| Bagagevolym | 686 liter (24,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 3546 liter (125,2 kubikfot) (1958 liter / 69,1 kubikfot Med tredje sätesraden nedfälld) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 35" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 35" 11" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Valfri funktion |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 225 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 215 kWh |
| Katodmaterial | NCMA |
| Nominell spänning | 355 V |
| Batterivikt | 1360 kg (2998,3 lbs) |
| Paketkonfiguration | 96s6p |
| Batterityp | Module-to-Module (MTM) |
| batterikemi | NCMA |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 350 kW |
| Laddningstid 0-100% | 2 h 22 m 48 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 90,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 2 h 18 m 34 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 83,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 49 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 181,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 27 m 45 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 117,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Backen Black with Santorini Accents
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Sheer Gray with Dark Medium Cinder Accents
Interiörfärger:
Grå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Camelia with Backen Black accents
Interiörfärger:
Brun
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Harbor Blue with Backen Black accents
Interiörfärger:
Blå
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 7 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 (12) |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Standard elektrisk funktion |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 10 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/50R24 / 275/50R24 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | myCadillac |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |