| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr387,293 (Norge) |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | söndag 23 juli 2023 |
| Leveransstart | december 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 435 km (270 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,28 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 166 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 414 km (257 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 310 km (193 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 296 km (184 miles) |
| Toppfart | 160 km/h (99 mph) |
| Toppeffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 600 nm (442,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,8 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Diameter bakre bromsskiva | 340 mm (13,39") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Femleddssystem |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 150 mm (5,91") |
| Length | 4287 mm (168,8") |
| Height | 1516 mm (59,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1836 mm (72,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2060 mm (81,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,287 / Unknown |
| Hjulbas | 2705 mm (106,5") |
| Svängradie | 11,7 meter (460,6") |
| Tjänstevikt | 1803 kg (3974,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2261 kg (4984,6 lbs) |
| Max taklast | 60 kg (132,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 458 kg (1009,7 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Bagagevolym | 363 liter (12,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1165 liter (41,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 7" |
| Infotainmentskärm | Yes 10,2" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | No |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror | |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | |
| Bruttobatterikapacitet | 64 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 62,1 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 104s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 140 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 25 m 53 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 43,4 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 21 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 41,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 27 m 38 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 94,3 kW |
| Laddningstid 10-90% | 38 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 77,1 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Alcantara Black Interior
Interiörfärger:
Svart
Light Grey Suede Style
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/45R18 / 235/45R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2 Zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MG iSMART |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |