| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr2,758,696 (Norge) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | fredag 19 augusti 2022 |
| Leveransstart | september 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | 427 miles (687 km) |
| EPA-förbrukning | 3,7 mi/kWh (17,0 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 731 km (454 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 650 km (404 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 557 km (346 miles) |
| Toppfart | 330 km/h (205 mph) |
| Toppeffekt | 920 kW (1250,9 hp / 1233,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1390 nm (1025,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 1,95 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och två motorer på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (10 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 420 mm (16,54") |
| Diameter bakre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Keramisk |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 126 mm (4,96") |
| Length | 5004 mm (197,0") |
| Height | 1408 mm (55,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1939 mm (76,3") |
| Bredd inklusive speglar | 219721 mm (8650,4") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,197 / Unknown |
| Hjulbas | 2958 mm (116,5") |
| Svängradie | 12,28 meter (483,5") |
| Tjänstevikt | 2360 kg (5202,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 456 liter (16,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 627 liter (22,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 14" |
| Infotainmentskärm | Yes (3 Alternativ) 8" 12" 12" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | HERE Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 118 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 117 kWh |
| Katodmaterial | NCM |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 220s30p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NCM |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 300 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 13 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 95,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 10 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 28 m 46 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 170,8 kW |
| Laddningstid 10-90% | 37 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 149,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Sapphire Mojave
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk funktion |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 1 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/35R20 / 295/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Lucid Motors |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |