| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr1,762,500 (Norge) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | fredag den 19. august 2022 |
| Leveringsstart | september 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | 427 miles (687 km) |
| EPA-forbrug | 3,7 mi/kWh (17,0 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 731 km (454 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 650 km (404 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 557 km (346 miles) |
| Topfart | 330 kph (205 mph) |
| Spidseffekt | 920 kW (1250,9 hp / 1233,7 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 1390 nm (1025,8 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 1,95 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor foran og to motorer på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (10 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Forreste skivediameter | 420 mm (16,54") |
| Bageste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Type forreste skive | Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Keramisk |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 126 mm (4,96") |
| Længde | 5004 mm (197,0") |
| Højde | 1408 mm (55,4") |
| Bredde uden spejle | 1939 mm (76,3") |
| Bredde inkl. spejle | 219721 mm (8650,4") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,197 / Unknown |
| Akselafstand | 2958 mm (116,5") |
| Vendediameter | 12,28 meter (483,5") |
| Egenvægt | 2360 kg (5202,9 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 456 liter (16,1 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 627 liter (22,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 14" |
| Infotainment-skærm | Yes (3 Muligheder) 8" 12" 12" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | HERE Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 118 kWh |
| Netto batterikapacitet | 117 kWh |
| Katodematerialer | NCM |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 220s30p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NCM |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 300 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 13 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 95,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 10 m 54 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 89,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 28 m 46 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 170,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 37 m 36 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 149,3 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Sapphire Mojave
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 12 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk funktion |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 1 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
265/35R20 / 295/30R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Lucid Motors |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |