| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr488,900 |
| Karossform | Halvkombi |
| Världspremiär | torsdag 2 maj 2024 |
| Leveransstart | september 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 553-548 km (344-341 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,92-14,05 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,7-16,2 kWh/100km (4,0-3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 367 km (228 miles) |
| Toppfart | 160 km/h (99 mph) |
| Toppeffekt | 170 kW (231,1 hp / 228,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 310 nm (228,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,1 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 312 mm (12,28") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 2 (standard / Sport suspension with DCC) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring / MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk / Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder / Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Unknown |
| Adaptiv dämpning bak | Unknown |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 149 mm (5,87") / 149 mm (5,87") |
| Length | 4261 mm (167,8") |
| Height | 1568 mm (61,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1809 mm (71,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2070 mm (81,5") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,267 / 2,36 m² (25,4 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2770 mm (109,1") |
| Svängradie | 10,3 meter (405,5") |
| Tjänstevikt | 1882 kg (4149,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2420 kg (5335,2 lbs) |
| Max taklast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 538 kg (1186,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 385 liter (13,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1267 liter (44,7 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 5" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | TomTom |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 77 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | 489 kg (1078,1 lbs) |
| Paketkonfiguration | 96s3p |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 175 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 3 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 72,5 kW |
| Laddningstid 10-100% | 59 m 46 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 69,6 kW |
| Laddningstid 10-80% | 35 m 18 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 91,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 45 m 5 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 82,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 3 (standard, ergoActive, Top Sport) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A, 8, 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion / Standardfunktion / Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig / Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig / Standardfunktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/55R18 / 215/55R18 215/50R19 / 215/50R19 215/45R20 / 215/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone Climatronic:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Volkswagen |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |