| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | tisdag 23 april 2024 |
| Leveransstart | maj 2024 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 528 km (328 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,77 kWh/100km(4,2 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,5 kWh/100km(3,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 315 miles (507 km) |
| EPA-förbrukning | 4,0 mi/kWh (15,4 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 520 km (323 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 459 km (285 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17,5 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 446 km (277 miles) |
| Toppfart | 261 km/h (162 mph) |
| Toppeffekt | 393 kW (534,3 hp / 527,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 660 nm (487,1 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,3 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Diameter bakre bromsskiva | 355 mm (13,98") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge, Roll-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Performance) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 128 mm (5,04") |
| Length | 4724 mm (186,0") |
| Height | 1431 mm (56,3") |
| Bredd exklusive speglar | 1850 mm (72,8") |
| Bredd inklusive speglar | 2089 mm (82,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,219 / Unknown |
| Hjulbas | 2875 mm (113,2") |
| Svängradie | 11,7 meter (460,6") |
| Tjänstevikt | 1856 kg (4091,8 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2271 kg (5006,7 lbs) |
| Max taklast | 70 kg (154,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 415 kg (914,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 500 kg (1102,3 lbs) |
| Bagagevolym | 561 liter (19,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1234 liter (43,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 15" |
| Infotainmentskärm | Yes 15" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Tesla |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | Ej tillgängligt |
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 81,65 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 78 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 355 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 96s46p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 250 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 12 m 20 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 64,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 8 m 49 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 61,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 34 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 95,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 48 m 1 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 78,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Black & White
Interiörfärger:
Svart
Vit
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/45R18 / 255/45R18 255/45R19 / 255/45R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | standard:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Tesla |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |