| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr704,348 (Tyskland) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | tisdag 8 april 2025 |
| Leveransstart | oktober 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 540 km (336 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,41 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 19,9 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 660 km (410 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 495 km (308 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 409 km (254 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 376 km (234 miles) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| Toppeffekt | 475 kW (645,8 hp / 637,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 710 nm (524,0 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,8 s (0 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM Fram och PMSM Bak |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 364 mm (14,33") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Medium / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 186 mm (7,32") |
| Length | 4695 mm (184,8") |
| Height | 1705 mm (67,1") |
| Bredd exklusive speglar | 2169 mm (85,4") |
| Bredd inklusive speglar | 1920 mm (75,6") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,3 / Unknown |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | 11,2 meter (440,9") |
| Tjänstevikt | 2303 kg (5077,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2880 kg (6349,3 lbs) |
| Max taklast | 73 kg (160,9 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 577 kg (1272,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 630 liter (22,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1530 liter (54,0 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 11,25" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Kika Map |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Standardfunktion |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 94 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 685 V |
| Batterivikt | 596 kg (1314,0 lbs) |
| Paketkonfiguration | 186s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 430 kW |
| Laddningstid 0-100% | 30 m 59 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 182,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 27 m 37 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 183,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 14 m 19 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 275,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 19 m 13 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 234,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Midnight black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/40R21 / 255/40R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Standardfunktion |
| Campingläge | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | smart App |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |