| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr450,000 (Tyskland) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 8. april 2025 |
| Leveringsstart | oktober 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 540 km (336 miles) |
| WLTP-forbrug | 17,41 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 19,9 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 660 km (410 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 495 km (308 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 409 km (254 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 376 km (234 miles) |
| Topfart | 210 kph (131 mph) |
| Spidseffekt | 475 kW (645,8 hp / 637,0 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 710 nm (524,0 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,8 s (0 s med boost) |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 364 mm (14,33") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low / Medium / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 186 mm (7,32") |
| Længde | 4695 mm (184,8") |
| Højde | 1705 mm (67,1") |
| Bredde uden spejle | 2169 mm (85,4") |
| Bredde inkl. spejle | 1920 mm (75,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,3 / Unknown |
| Akselafstand | 2900 mm (114,2") |
| Vendediameter | 11,2 meter (440,9") |
| Egenvægt | 2303 kg (5077,2 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2880 kg (6349,3 lbs) |
| Maksimal taglast | 73 kg (160,9 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 577 kg (1272,1 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 630 liter (22,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1530 liter (54,0 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10,25" |
| Infotainment-skærm | Yes 11,25" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Kika Map |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Standardfunktion |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 94 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 685 V |
| Batterivægt | 596 kg (1314,0 lbs) |
| Pakkeopsætning | 186s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 430 kW |
| Ladetid 0–100% | 30 m 59 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 182,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 27 m 37 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 183,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 14 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 275,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 19 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 234,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Midnight black
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/40R21 / 255/40R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | smart App |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | No |