Hoe EPA-actieradius en energie-efficiëntie van elektrische auto’s worden berekend
Een EPA-actieradius begint met laboratoriumresultaten voor stads- en buitenwegverkeer, die vervolgens worden aangepast voor airconditioning, kou en veeleisender rijgedrag. Het verbruik op het label omvat stroom die tijdens het laden verloren gaat en is daarom niet rechtstreeks vergelijkbaar met verbruik dat aan de batterij is gemeten.
Wat het EPA-label vermeldt
Voor een batterij-elektrische auto vermeldt het Amerikaanse label de geschatte actieradius, het stroomverbruik in kWh/100 mijl en mijlen per gallonequivalent, of MPGe. Ook staan er een geschatte laadtijd en jaarlijkse energiekosten op.
MPGe geeft de afgelegde afstand per energie-eenheid weer. De EPA gebruikt 33,705 kWh als energie-equivalent van een Amerikaanse gallon benzine:
MPGe = 33,705 kWh per gallonequivalent ÷ stroomverbruik in kWh per mijl
105 MPGe komt bijvoorbeeld overeen met ongeveer 32,1 kWh/100 mijl. Het stroomverbruik omvat energie die tijdens het laden verloren gaat tussen de AC-voeding en de batterij. Daarmee kun je gekochte energie vergelijken, terwijl het verbruiksscherm in de auto de energie kan meten die de batterij verlaat. U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bijlage E — energiebalans van elektrische voertuigen
EPA-actieradius vermenigvuldigd met stroomverbruik is geen meting van de bruikbare batterijcapaciteit, omdat het verbruik laadverliezen omvat. Bij de methode met de vaste factor 0,7 vallen de vermindering van de actieradius en de overeenkomstige toename van het verbruik per mijl in dit product tegen elkaar weg. Het combineren van stads- en buitenwegresultaten, afronding en eventuele vrijwillige verlagingen van labelwaarden kunnen het resultaat nog steeds beïnvloeden. 40 CFR 600.210-12: berekeningsprocedures voor verbruikslabels Zie Laadverliezen voor het praktische verschil tussen gekochte stroom en opgeslagen energie.
Hoe het laboratorium de auto en de weg nabootst
Fabrikanten voeren de meeste tests uit in eigen of ingehuurde laboratoria en dienen de resultaten in bij de EPA. De EPA zegt ongeveer 15% van alle testresultaten te bevestigen. Dat percentage geldt voor het bredere voertuigtestprogramma en is niet specifiek voor elektrische auto’s. U.S. EPA: tests van verbruik en actieradius van elektrische auto's
De testauto en laboratoriuminstellingen moeten de betreffende configuratie vertegenwoordigen. Wielen, banden en testmassa zijn belangrijk omdat de rollenbank de weerstand moet nabootsen die de auto op de weg zou ondervinden.
Rijweerstand op de rollenbank
Een gebruikelijk vertrekpunt is een uitroltest. De snelheid wordt geregistreerd terwijl de auto vertraagt, zodat ingenieurs de kracht kunnen bepalen die de beweging tegenwerkt. Correcties houden rekening met de testomstandigheden. De resulterende rijweerstandscurve wordt vaak zo weergegeven:
F(v) = A + B × v + C × v²
F is de weerstandskracht, v de snelheid en A, B en C zijn aangepaste coëfficiënten. Hun eenheden moeten aansluiten op de gekozen eenheden voor kracht en snelheid. De curve omvat rolweerstand, mechanische weerstand en luchtweerstand. De coëfficiënten zijn passend gemaakte termen, geen exacte afzonderlijke metingen van elke weerstandsbron.
Het laboratorium stelt vervolgens de rollenbank in om die rijweerstand na te bootsen, rekening houdend met de weerstand die al in banden en rollen aanwezig is. Een uitroltest op de rollenbank controleert de instellingen. Een ventilator levert koellucht, terwijl de rollenbank de gesimuleerde weerstand aanbrengt.
De EPA staat ook onderbouwde analytische methoden toe. Fabrikanten blijven verantwoordelijk voor representatieve rijweerstandsgegevens en de EPA kan uitroltests ter bevestiging uitvoeren. U.S. EPA: bepaling en toepassing van rijweerstand en rollenbankinstellingen
Ontlaad- en oplaadenergie meten
De volledig opgeladen en geconditioneerde auto volgt voorgeschreven snelheidsprofielen op de rollenbank. Twee basisprofielen leveren metingen voor stads- en buitenwegverkeer:
- UDDS, het stedelijke rijprofiel voor de rollenbank, bevat stops en snelheidswisselingen.
- HWFET, de verbruikstest voor buitenwegverkeer, gebruikt gelijkmatiger rijgedrag bij snelheden onder 60 mph. U.S. EPA: rijcycli op de rollenbank
Een highway-labelwaarde vertegenwoordigt dus een ander snelheidsverloop dan voortdurend rijden met 70 of 80 mph.
De huidige federale regels nemen de editie van juli 2017 van SAE J1634 over en schrijven de multicyclustest uit sectie 8 voor, met regelgevende aanpassingen. 40 CFR 600.011: door verwijzing opgenomen normen, waaronder SAE J1634 JUL2017 Deze combineert stads-, buitenweg- en constante-snelheidssegmenten. Fabrikanten van voertuigen die de vereiste multicyclusafstand niet kunnen afleggen of de maximale snelheid van de stads- of buitenwegcyclus niet halen, zouden EPA-goedkeuring moeten aanvragen voor de enkelcyclustest uit sectie 7. Op verzoek van een fabrikant kan de EPA een eerdere J1634-editie goedkeuren voor hergebruikte gegevens van voertuigen die volgens die editie zijn getest. 40 CFR 600.116-12: bijzondere procedures voor de actieradius van elektrische voertuigen
De multicyclusmethode meet de batterijenergie gedurende de volledige ontlaadtest en gebruikt de stads- en buitenwegsegmenten om hun respectieve verbruik en actieradius te bepalen. De rapportagerichtlijnen van de EPA vereisen DC-energiegegevens per fase, de totale bruikbare batterijenergie en de AC-energie voor het opnieuw opladen. U.S. EPA-richtlijn CD-2022-15: rapportage van testgegevens voor elektrische voertuigen
Wat betekent ‘ontladen’?
Batterijspanning en -stroom worden tijdens alle rijfasen geregistreerd:
Netto-DC-energie = integraal van batterijspanning × batterijstroom over de tijd
Als ontlaadstroom positief wordt gerekend, levert regeneratief laden een negatieve energiebijdrage. De federale regels tellen de gemeten DC-energie van alle testfasen op om de bruikbare batterijenergie te bepalen. Energie die tijdens rustperioden met uitgeschakelde auto wordt onttrokken, telt niet mee. 40 CFR 600.116-12: bijzondere procedures voor de actieradius van elektrische voertuigen
De GM-aanvraag voor de LYRIQ 2023, die verwijst naar de editie 2012 van SAE J1634, bepaalt het einde van de ontlaadtest wanneer de auto het vereiste snelheidsprofiel niet meer kan volgen. GM: certificeringsaanvraag voor de Cadillac LYRIQ 2023, criteria voor het beëindigen van de test Bij een lagere belasting kan een auto nog rijden nadat hij niet meer aan zo’n criterium voldoet.
Aangegeven 0% en het uitschakelen van de aandrijving zijn verschillende grenzen. EVKX gebruikt nettocapaciteit voor alle energie waarover de bestuurder kan beschikken vanaf aangegeven 100% totdat de aandrijving stopt, inclusief een eventuele toegankelijke reserve onder aangegeven 0%. De EPA-testenergie kan daarom zowel afwijken van een meting over de weergegeven 100–0% als van de EVKX-definitie van nettocapaciteit. Batterijbuffer en bruikbare capaciteit
Na het ontladen wordt de auto opgeladen met AC Level 2, waarbij de energie aan de voeding wordt gemeten. Dit omvat laadverliezen, zodat de oplaadenergie en de door de batterij afgegeven DC-energie verschillende grootheden zijn. U.S. EPA: tests van verbruik en actieradius van elektrische auto's U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bijlage E — energiebalans van elektrische voertuigen
BMW iX3: drie capaciteiten met verschillende benamingen
BMW’s Amerikaanse specificaties van september 2025 voor de iX3 50 xDrive vermeldden 112,2 kWh als ‘netto bruikbare energie-inhoud’, in een tabel die uitdrukkelijk voorlopig was. BMW USA: voorlopige specificaties van de BMW iX3 50 xDrive Het wereldwijde persbericht van 1 april 2026 noemt 108,7 kWh bruikbare energie voor de auto op de Duitse markt. De Amerikaanse consumentenpagina, gecontroleerd in november 2026, omschrijft 112,3 kWh als totale capaciteit. BMW Group: bruikbare batterij-energie van de BMW iX3 50 xDrive BMW USA: modeloverzicht en batterijspecificaties van de BMW iX3
Deze verschillend gedefinieerde fabrikantcijfers bewijzen niet dat de Amerikaanse auto extra energie beschikbaar heeft onder aangegeven 0%. Om zo’n reserve vast te stellen zijn gegevens nodig die de aangegeven laadstatus koppelen aan de onttrokken energie, of een expliciete definitie van de fabrikant.
De EPA-registratie voor de iX3 50 xDrive 2027 met 20-inch allseasonbanden vermeldt 383 mijl actieradius en ongeveer 33,1 kWh/100 mijl. Vermenigvuldiging geeft ongeveer 126,8 kWh, meer dan alle drie de fabrikantcapaciteiten. Deze berekening gebruikt verbruik inclusief laadverliezen; het is noch een meting van batterijcapaciteit, noch een directe meting van oplaadenergie. U.S. EPA en DOE: BMW iX3 50 xDrive 2027 met 20-inch vierseizoenenbanden
Van laboratoriumresultaten naar labelwaarden
De basiscycli voor stad en buitenweg omvatten geen omstandigheden zoals hard accelereren, aircogebruik en kou. Het vijfcyclussysteem voegt US06 toe voor veeleisend rijden en hogere snelheden, SC03 voor aircogebruik en een stedelijke koudetest. U.S. EPA: rijcycli op de rollenbank U.S. EPA: tests van verbruik en actieradius van elektrische auto's
De federale regels staan werkelijke vijfcyclusresultaten toe, een vaste correctie van 0,7 op actieradius en efficiëntieresultaten uit twee cycli, of een door de EPA goedgekeurde factor op basis van gebruiksgegevens van voertuigen van de fabrikant. 40 CFR 600.210-12: berekeningsprocedures voor verbruikslabels
Koudetests vanaf modeljaar 2025
Vanaf modeljaar 2025 gebruikt de voertuigspecifieke vijfcycluscorrectie twee UDDS-cycli bij 20°F, ongeveer −7°C, met daartussen tien minuten rust met de auto uitgeschakeld. Voor dit doel vervangen ze een volledige ontlaadtest bij kou.
Vooraf staat de auto 12–36 uur bij 20°F zonder laden of voorconditionering. Om deze vijfcyclusfactor vast te stellen moet de fabrikant vóór het testen EPA-goedkeuring aanvragen. De fabrikant mag de aanvankelijke laadstatus kiezen, moet die samen met de vereiste resultaten en berekeningen in een schriftelijke verklaring opgeven en heeft schriftelijke instemming van de EPA nodig met de voorgestelde factor en de betrokken voertuigconfiguraties. Deze koudetestresultaten dragen bij aan de labelcorrectie; ze leveren geen afzonderlijke winteractieradius op. 40 CFR 600.116-12: bijzondere procedures voor de actieradius van elektrische voertuigen
Een rekenvoorbeeld voor actieradius
Neem ter illustratie een ongecorrigeerde stadsactieradius van 400 mijl en een ongecorrigeerde buitenwegactieradius van 350 mijl. Met de 0,7-methode:
Gecorrigeerde stadsactieradius = 400 × 0,7 = 280 mijl
Gecorrigeerde buitenwegactieradius = 350 × 0,7 = 245 mijl
De EPA combineert de gecorrigeerde actieradiussen met 55% stadsweging en 45% buitenwegweging:
Gecombineerde actieradius = 0,55 × 280 + 0,45 × 245 = 264,25 mijl
Afgerond op hele mijlen geeft dat een labelactieradius van 264 mijl. U.S. EPA: tests van verbruik en actieradius van elektrische auto's
MPGe gebruikt een andere berekening
Gecombineerde MPGe gebruikt dezelfde stads-/buitenwegweging, maar als gewogen harmonisch gemiddelde van de onafgeronde waarden:
Gecombineerde MPGe = 1 ÷ (0,55 ÷ stads-MPGe + 0,45 ÷ buitenweg-MPGe)
Hier wordt eerst het energiegebruik per mijl gecombineerd en daarna uitgedrukt in mijlen per gallonequivalent. De rekenkundige actieradiusformule toepassen op MPGe zou een onjuist resultaat geven. Een berekening met afgeronde stads- en buitenwegwaarden kan ook afwijken van de gepubliceerde gecombineerde waarde. 40 CFR 600.210-12: berekeningsprocedures voor verbruikslabels
Fabrikanten mogen labelactieradius of MPGe vrijwillig verlagen als ze de waarden niet representatief vinden voor gebruiksresultaten. Lagere MPGe vereist een overeenkomstige verhoging van het opgegeven verbruik en aanpassingen van andere betrokken labelwaarden. De regel biedt geen vergelijkbare mogelijkheid om actieradius of MPGe te verhogen. 40 CFR 600.210-12: berekeningsprocedures voor verbruikslabels De EPA publiceert certificerings- en testgegevens, maar om een specifiek label te reconstrueren moeten soms meerdere registraties aan de exacte configuratie worden gekoppeld. U.S. EPA: gegevens over auto's die voor verbruikstests worden gebruikt
Rivian R2 en Tesla Model Y: dezelfde gecombineerde MPGe
De officiële DriveClean-registraties van Californië geven de Rivian R2 Performance AWD 2027 met 21-inch wielen een EPA-actieradius van 330 mijl en 114 MPGe in de stad, 96 op de buitenweg en 105 gecombineerd. De Tesla Model Y Performance AWD 2026 staat op 306 mijl en 111 MPGe in de stad, 100 op de buitenweg en 105 gecombineerd. California Air Resources Board: waarden voor de Rivian R2 2027 per configuratie California Air Resources Board: waarden voor de Tesla Model Y 2026 per configuratie
De gelijke gecombineerde waarde verbergt een nuttig verschil: de R2 heeft de hogere stadswaarde en de Model Y de hogere buitenwegwaarde. Hun verschillende actieradiussen laten ook zien waarom efficiëntie alleen niet bepaalt hoe ver een auto kan rijden; de beschikbare batterijenergie telt eveneens mee.
Dit zijn gewogen en afgeronde waarden over voorgeschreven snelheidsprofielen. Noch gecombineerde MPGe, noch de buitenwegwaarde geeft het relatieve verbruik van de auto’s bij constante 75 mph. Daarvoor zijn metingen nodig bij de beoogde snelheid, onder vergelijkbare omstandigheden en met dezelfde energiemeetgrens.
EPA-waarden naast andere actieradiusinformatie gebruiken
Vergelijk het exacte modeljaar, de aandrijflijn en de wielconfiguratie. Bekijk vervolgens de efficiëntie in de stad en op de buitenweg naast de gecombineerde waarde.
Bij vergelijking van een Amerikaanse met een Europese specificatie laat Hoe WLTP-actieradius en -verbruik worden gemeten zien hoe die procedure actieradius en verbruik meet. Er bestaat geen vaste omrekenfactor tussen EPA- en WLTP-resultaten.
Voor een ritinschatting koppelt De actieradius van elektrische auto's begrijpen beschikbare batterijenergie aan verbruik, weer en snelheid, inclusief het verschil tussen opgegeven actieradius en de afstand die binnen een gekozen laadvenster beschikbaar is.
Bronnen
16
- U.S. EPA: tests van verbruik en actieradius van elektrische auto's
- U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bijlage E — energiebalans van elektrische voertuigen
- U.S. EPA: rijcycli op de rollenbank
- U.S. EPA: bepaling en toepassing van rijweerstand en rollenbankinstellingen
- U.S. EPA-richtlijn CD-2022-15: rapportage van testgegevens voor elektrische voertuigen
- 40 CFR 600.116-12: bijzondere procedures voor de actieradius van elektrische voertuigen
- 40 CFR 600.011: door verwijzing opgenomen normen, waaronder SAE J1634 JUL2017
- 40 CFR 600.210-12: berekeningsprocedures voor verbruikslabels
- GM: certificeringsaanvraag voor de Cadillac LYRIQ 2023, criteria voor het beëindigen van de test
- U.S. EPA: gegevens over auto's die voor verbruikstests worden gebruikt
- BMW USA: voorlopige specificaties van de BMW iX3 50 xDrive
- BMW Group: bruikbare batterij-energie van de BMW iX3 50 xDrive
- BMW USA: modeloverzicht en batterijspecificaties van de BMW iX3
- U.S. EPA en DOE: BMW iX3 50 xDrive 2027 met 20-inch vierseizoenenbanden
- California Air Resources Board: waarden voor de Rivian R2 2027 per configuratie
- California Air Resources Board: waarden voor de Tesla Model Y 2026 per configuratie