Så beräknas elbilars EPA-räckvidd och energieffektivitet
En EPA-räckvidd utgår från laboratorieresultat för stads- och landsvägskörning, som sedan justeras för luftkonditionering, kyla och mer krävande körning. Förbrukningen på märkningen omfattar el som förloras under laddningen och kan därför inte jämföras direkt med förbrukning mätt vid batteriet.
Vad EPA-märkningen visar
För en batterielektrisk bil anger den amerikanska märkningen uppskattad räckvidd, elförbrukning i kWh/100 miles och miles per gallonekvivalent, eller MPGe. Den innehåller också uppskattad laddtid och årlig energikostnad.
MPGe uttrycker körsträcka per energienhet. EPA använder 33,705 kWh som energiekvivalent till en amerikansk gallon bensin:
MPGe = 33,705 kWh per gallonekvivalent ÷ elförbrukning i kWh per mile
Exempelvis motsvarar 105 MPGe ungefär 32,1 kWh/100 miles. Elförbrukningen omfattar energi som förloras mellan AC-matningen och batteriet under laddningen. Det är användbart för att jämföra köpt energi, medan bilens förbrukningsvisning kan mäta energin som lämnar batteriet. U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bilaga E — energiredovisning för elfordon
EPA-räckvidd multiplicerad med elförbrukning mäter inte batteriets användbara kapacitet, eftersom förbrukningen inkluderar laddförluster. Med metoden med den fasta faktorn 0,7 tar räckviddsminskningen och motsvarande ökning av förbrukningen per mile ut varandra i produkten. Kombinationen av stads- och landsvägsresultat, avrundning och eventuella frivilliga sänkningar av märkningsvärden kan fortfarande påverka resultatet. 40 CFR 600.210-12: beräkningsförfaranden för förbrukningsmärkning Den praktiska skillnaden mellan köpt el och lagrad energi beskrivs i Laddförluster.
Så efterliknar laboratoriet bilen och vägen
Tillverkarna utför de flesta tester i egna eller anlitade laboratorier och lämnar resultaten till EPA. EPA uppger att myndigheten bekräftar ungefär 15% av alla testresultat. Andelen gäller det bredare fordonsprovningsprogrammet och är inte specifik för elbilar. U.S. EPA: tester av förbrukning och elbilars räckvidd
Testbilen och laboratorieinställningarna måste representera den aktuella konfigurationen. Hjul, däck och testmassa har betydelse eftersom rullprovbänken ska återskapa det motstånd bilen skulle möta på vägen.
Färdmotstånd på rullprovbänken
En vanlig utgångspunkt är ett utrullningsprov. Hastigheten registreras medan bilen saktar in, så att ingenjörerna kan bestämma kraften som motverkar rörelsen. Korrigeringar tar hänsyn till provförhållandena. Den resulterande färdmotståndskurvan uttrycks ofta så här:
F(v) = A + B × v + C × v²
F är motståndskraften, v hastigheten och A, B och C anpassade koefficienter. Deras enheter måste stämma med de valda enheterna för kraft och hastighet. Kurvan omfattar rullmotstånd, mekaniskt motstånd och luftmotstånd. Koefficienterna är anpassade termer snarare än exakta mätningar av varje enskild motståndskälla.
Laboratoriet ställer sedan in provbänken för att återskapa detta färdmotstånd med hänsyn till motstånd som redan finns i däck och rullar. Inställningarna kontrolleras med ett utrullningsprov på bänken. En fläkt ger kylluft medan provbänken lägger på det simulerade motståndet.
EPA tillåter även underbyggda analytiska metoder. Tillverkarna ansvarar fortfarande för representativa färdmotståndsdata, och EPA kan utföra bekräftande utrullningsprov. U.S. EPA: bestämning och användning av färdmotstånd och inställningar för chassidynamometer
Att mäta urladdnings- och återladdningsenergi
Den fulladdade och konditionerade bilen följer föreskrivna hastighetsprofiler på provbänken. Två grundläggande profiler ger mätvärden för stad och landsväg:
- UDDS, den urbana körprofilen på provbänk, innehåller stopp och hastighetsändringar.
- HWFET, förbrukningstestet för landsvägskörning, använder jämnare körning med hastigheter under 60 mph. U.S. EPA: körcykler på chassidynamometer
Ett highway-värde på märkningen representerar därför ett annat hastighetsmönster än kontinuerlig körning i 70 eller 80 mph.
De nuvarande federala reglerna införlivar juliutgåvan 2017 av SAE J1634 och föreskriver dess flercykeltest i avsnitt 8, med regelmässiga ändringar. 40 CFR 600.011: standarder införlivade genom hänvisning, däribland SAE J1634 JUL2017 Det kombinerar stads-, landsvägs- och konstantfartssekvenser. Tillverkare av fordon som inte kan klara den nödvändiga flercykelsträckan eller nå stads- eller landsvägscykelns högsta hastighet bör söka EPA:s godkännande för att använda enkelcykeltestet i avsnitt 7. På en tillverkares begäran kan EPA godkänna en tidigare J1634-utgåva för återanvända data från fordon som testats enligt den. 40 CFR 600.116-12: särskilda förfaranden för elfordons räckvidd
Flercykelmetoden mäter batterienergin under hela urladdningstestet och använder stads- och landsvägssekvenserna för att bestämma respektive förbrukning och räckvidd. EPA:s rapporteringsvägledning kräver DC-energidata för varje fas, batteriets totala användbara energi och AC-energin för återladdning. U.S. EPA:s vägledning CD-2022-15: rapportering av testdata för elfordon
Vad betyder ”urladdat”?
Batterispänning och batteriström registreras under samtliga körfaser:
Netto-DC-energi = integralen av batterispänning × batteriström över tid
När urladdningsström räknas som positiv ger regenerativ laddning ett negativt energibidrag. De federala reglerna summerar den uppmätta DC-energin från testfaserna för att bestämma batteriets användbara energi. Energi som tas ut under viloperioder med bilen avstängd räknas inte med. 40 CFR 600.116-12: särskilda förfaranden för elfordons räckvidd
GM:s ansökan för LYRIQ 2023, som hänvisar till 2012 års utgåva av SAE J1634, anger att urladdningstestet slutar när bilen inte längre kan följa den föreskrivna hastighetsprofilen. GM: certifieringsansökan för Cadillac LYRIQ 2023, kriterier för att avsluta testet En bil kan fortfarande röra sig vid lägre belastning efter att inte längre uppfylla ett sådant kriterium.
Visade 0% och avstängd framdrivning är olika gränser. EVKX använder nettokapacitet för all energi som föraren kan komma åt från visade 100% tills framdrivningen upphör, inklusive en eventuell tillgänglig reserv under visade 0%. EPA-testenergin kan därför skilja sig både från en mätning över instrumentens 100–0% och från EVKX:s definition av nettokapacitet. Batteribuffert och användbar kapacitet
Efter urladdningen laddas bilen med AC Level 2 och energin mäts vid elmatningen. Det inkluderar laddförluster, så återladdningsenergin och den DC-energi batteriet har lämnat är olika storheter. U.S. EPA: tester av förbrukning och elbilars räckvidd U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bilaga E — energiredovisning för elfordon
BMW iX3: tre kapaciteter med olika beteckningar
BMW:s amerikanska specifikationer från september 2025 för iX3 50 xDrive angav 112,2 kWh som ”användbart nettoenergiinnehåll” i en tabell som uttryckligen var preliminär. BMW USA: preliminära specifikationer för BMW iX3 50 xDrive Det globala pressmeddelandet från 1 april 2026 anger 108,7 kWh användbar energi för bilen på den tyska marknaden. Den amerikanska konsumentsidan, kontrollerad i november 2026, beskriver 112,3 kWh som total kapacitet. BMW Group: användbar batterienergi i BMW iX3 50 xDrive BMW USA: modellöversikt och batterispecifikationer för BMW iX3
Dessa olika definierade tillverkaruppgifter visar inte att den amerikanska bilen har extra energi tillgänglig under visade 0%. För att belägga en sådan reserv behövs data som kopplar visad laddningsnivå till uttagen energi, eller en uttrycklig tillverkardefinition.
EPA:s post för iX3 50 xDrive 2027 med 20-tums allvädersdäck anger 383 miles räckvidd och ungefär 33,1 kWh/100 miles. Produkten blir cirka 126,8 kWh, mer än samtliga tre tillverkarkapaciteter. Beräkningen använder en förbrukning som inkluderar laddförluster; den är varken en mätning av batterikapacitet eller en direkt mätning av återladdningsenergi. U.S. EPA och DOE: BMW iX3 50 xDrive 2027 med 20-tums åretruntdäck
Från laboratorieresultat till märkningsvärden
Grundtesterna för stad och landsväg saknar förhållanden som kraftig acceleration, luftkonditionering och kyla. Femcykelramen lägger till US06 för krävande körning och högre hastigheter, SC03 för luftkonditionering samt ett stadstest i kyla. U.S. EPA: körcykler på chassidynamometer U.S. EPA: tester av förbrukning och elbilars räckvidd
De federala reglerna tillåter faktiska femcykelresultat, en fast korrigering med 0,7 av räckvidd och energieffektivitetsresultat från två cykler eller en EPA-godkänd faktor baserad på driftdata från tillverkarens fordon i bruk. 40 CFR 600.210-12: beräkningsförfaranden för förbrukningsmärkning
Kyltester från modellår 2025
Från modellår 2025 använder beräkningen av den fordonsspecifika femcykelkorrigeringen två UDDS-cykler vid 20°F, ungefär −7°C, med tio minuters vila och avstängd bil mellan dem. För detta ändamål ersätter de ett fullständigt urladdningstest i kyla.
Före testet kyls bilen ned under 12–36 timmar vid 20°F utan laddning eller förkonditionering. Tillverkaren måste ansöka om EPA:s godkännande innan testerna genomförs för att ta fram denna femcykelfaktor. Tillverkaren får välja den inledande laddningsnivån, måste redovisa den samt föreskrivna resultat och beräkningar i ett skriftligt intyg och behöver EPA:s skriftliga medgivande till den föreslagna faktorn och berörda fordonskonfigurationer. Kyltestresultaten bidrar till märkningens korrigering; de ger ingen separat vinterräckvidd. 40 CFR 600.116-12: särskilda förfaranden för elfordons räckvidd
Ett räkneexempel för räckvidd
Anta som illustration en okorrigerad stadsräckvidd på 400 miles och landsvägsräckvidd på 350 miles. Med 0,7-metoden:
Justerad stadsräckvidd = 400 × 0,7 = 280 miles
Justerad landsvägsräckvidd = 350 × 0,7 = 245 miles
EPA kombinerar de justerade räckvidderna med 55% stadsviktning och 45% landsvägsviktning:
Kombinerad räckvidd = 0,55 × 280 + 0,45 × 245 = 264,25 miles
Avrundat till hela miles blir märkningens räckvidd 264 miles. U.S. EPA: tester av förbrukning och elbilars räckvidd
MPGe beräknas på ett annat sätt
Kombinerad MPGe använder samma stads-/landsvägsvikter, men som ett viktat harmoniskt medelvärde av de oavrundade värdena:
Kombinerad MPGe = 1 ÷ (0,55 ÷ stads-MPGe + 0,45 ÷ landsvägs-MPGe)
Först kombineras energiförbrukningen per mile och sedan uttrycks resultatet som miles per gallonekvivalent. Att använda räckviddens aritmetiska formel för MPGe skulle ge fel resultat. En beräkning med avrundade stads- och landsvägsvärden kan också avvika från det publicerade kombinerade värdet. 40 CFR 600.210-12: beräkningsförfaranden för förbrukningsmärkning
Tillverkare får frivilligt sänka märkningens räckvidd eller MPGe om de anser att värdena inte representerar resultat vid användning. Lägre MPGe kräver en motsvarande höjning av angiven förbrukning och ändringar av andra berörda märkningsvärden. Regeln ger ingen motsvarande möjlighet att höja räckvidd eller MPGe. 40 CFR 600.210-12: beräkningsförfaranden för förbrukningsmärkning EPA publicerar certifierings- och testunderlag, men för att återskapa en viss märkning kan flera dataposter behöva kopplas till rätt konfiguration. U.S. EPA: uppgifter om bilar som används vid förbrukningstester
Rivian R2 och Tesla Model Y: samma kombinerade MPGe
Kaliforniens officiella DriveClean-poster anger 330 miles EPA-räckvidd för Rivian R2 Performance AWD 2027 med 21-tumshjul, samt 114 MPGe i stad, 96 på landsväg och 105 kombinerat. Tesla Model Y Performance AWD 2026 anges till 306 miles och 111 MPGe i stad, 100 på landsväg och 105 kombinerat. California Air Resources Board: värden för Rivian R2 2027 per konfiguration California Air Resources Board: värden för Tesla Model Y 2026 per konfiguration
Det gemensamma kombinerade värdet döljer en användbar skillnad: R2 har det högre stadsvärdet och Model Y det högre landsvägsvärdet. De olika räckvidderna visar också varför effektivitet ensam inte avgör hur långt en bil kan köra; tillgänglig batterienergi spelar också roll.
Värdena är viktade och avrundade över föreskrivna hastighetsprofiler. Varken kombinerad MPGe eller landsvägsvärdet anger bilarnas relativa förbrukning vid konstanta 75 mph. Den jämförelsen kräver mätningar vid önskad hastighet, under jämförbara förhållanden och med samma energimätgräns.
Använd EPA-värden tillsammans med annan räckviddsinformation
Jämför exakt modellår, drivlina och hjulkonfiguration. Titta sedan på effektivitet i stad och på landsväg utöver det kombinerade värdet.
När amerikanska och europeiska specifikationer jämförs visar Så mäts WLTP-räckvidd och -förbrukning hur den proceduren mäter räckvidd och förbrukning. Det finns ingen fast omräkningsfaktor mellan EPA- och WLTP-resultat.
För att uppskatta en resa kopplar Förstå elbilars räckvidd tillgänglig batterienergi till förbrukning, väder och hastighet, inklusive skillnaden mellan angiven räckvidd och den sträcka som är tillgänglig inom ett valt laddningsintervall.
Källor
16
- U.S. EPA: tester av förbrukning och elbilars räckvidd
- U.S. EPA: Automotive Trends Report 2020, bilaga E — energiredovisning för elfordon
- U.S. EPA: körcykler på chassidynamometer
- U.S. EPA: bestämning och användning av färdmotstånd och inställningar för chassidynamometer
- U.S. EPA:s vägledning CD-2022-15: rapportering av testdata för elfordon
- 40 CFR 600.116-12: särskilda förfaranden för elfordons räckvidd
- 40 CFR 600.011: standarder införlivade genom hänvisning, däribland SAE J1634 JUL2017
- 40 CFR 600.210-12: beräkningsförfaranden för förbrukningsmärkning
- GM: certifieringsansökan för Cadillac LYRIQ 2023, kriterier för att avsluta testet
- U.S. EPA: uppgifter om bilar som används vid förbrukningstester
- BMW USA: preliminära specifikationer för BMW iX3 50 xDrive
- BMW Group: användbar batterienergi i BMW iX3 50 xDrive
- BMW USA: modellöversikt och batterispecifikationer för BMW iX3
- U.S. EPA och DOE: BMW iX3 50 xDrive 2027 med 20-tums åretruntdäck
- California Air Resources Board: värden för Rivian R2 2027 per konfiguration
- California Air Resources Board: värden för Tesla Model Y 2026 per konfiguration